هرآنچه در خصوص سبزی جعفری باید بدانید + خواص آن

معرفی و نگهداری گیاه جعفری
معرفی و نگهداری گیاه جعفری

معرفی سبزی جعفری : سلام خیلی خوشحالم که گل من و تو رو برای مطالعه این مطلب انتخاب کردید و سعی میکنم معرفی جعفری رو به شکل کامل انجام بدم، یکی از پرکاربرد ترین سبزی های ما ایرانی ها همین جعفری هست که خیلی راحت میشه در خانه پرورش داد و خواص فوق العاده ای هم داره، ما در مطلبی کامل به نحوه کاشت جعفری و همچنین خواص جعفری پرداختیم که مطالعه اونها خالی از لطف نیست، پس با من همراه باشید.

معرفی گیاه جعفری؛ سبزی خوش عطر

نام علمی این گیاه parsley (جعفری ) Petroselinum crispum که گیاهی علفی و معطر از خانواده  Apiaceae  ( چتریان ) میباشد که بومی مناطق مدیترانه ای و اروپا میباشد. این گیاه به دلیل داشتن برگهای خوراکی امروزه به طور گسترده در خاورمیانه ، اروپا و آمریکا کاشته میشود و به عنوان چاشنی در سوپ ها ، خورش ها و سالاد مورد استفاه قرار میگیرد.در گذشته های دور گیاه جعفری به نام های خطاسالیون و مغدانوس معروف بوده است. این گیاه معطر در چهار فصل سال موجود میباشد و بهترین نوع جعفری در کشور ما در شاهرود میروید. 🙂

جعفری گیاهی 2 ساله و علفی میباشد که بین 10 تا 70 سانتیمتر ارتفاع دارد و بین 10 تا 50 سانتیمتر گستردگی آن میباشد. این گیاه بدون کرک بوده و دارای ریشه هایی ضخیم میباشد. برگ‌های آن به رنگ سبز تیره و دارای بریدگی‌های لوزی یا مثلث شکل است‌. گل‌های جعفری کوچک به رنگ مایل به سبز و به‌صورت چتر می‌باشد میوه آن کوچک به درازای 2 میلی‌متر و به قطر ی1 میلی‌متر و دارای بوئی معطر است.

انواع جعفری موجود در ایران

در کشور عزیز ما ایران دو نوع جعفری کشت میشود که تفاوت اونها در برگها می باشد که اولی با برگهای خشن و چروک با رنگ برگ سبز تیره، مقاومت این نوع بسیار بالایی در جابجایی دارد و دومین نوع برگ های صاف، لطیف، نرم و به رنگ سبز روشن که ایرانی ها این نوع را بیشتر دوست دارند البته این نوع به سرما و یخبندان بسیار مقاوم می باشد.

معرفی گیاه جعفری
معرفی گیاه جعفری

شرایط مناسب برای نگهداری جعفری

گیاه جعفری رشد خوبی دارد و با فراهم کردن حداقل شرایط میشه در خانه سبزی خوشمزه و ارگانیک پرورش داد، ولی نور برای این گیاه بسیار مهم هست و حتما باید نور خوب براش فراهم کنید که در ادامه مورد بررسی قرار خواهیم داد.

نور مناسب گیاه جعفری:

این گیاه نور آفتاب رو دوست داره و به خوبی میتونه نور مستقیم خورشید رو تحمل کنه پس اگر در حیاط میکارید حتما محلی که در طول روز نور داره رو برای این کار انتخاب کنید و اگر قصد کاشت در گلدان رو دارید بهترین محل برای اون پشت پنجره جنوبی است.

چقدر به سبزی جعفری آب بدم؟

یکی دیگر از شرایط نگهداری جعفری آبیاری منظم و خوب اون هست، این گیاه به آبیاری متوسطی نیاز داره و حتما بین دو آبیاری خاک سطحی گلدان باید خشک بشه، اگر در حیاط کاشتید سعی کنید هر روز عصر یا صبح به روش آبپاشی گیاه رو آبیاری کنید و اگر از روش غرقابی استفاده میکنید هفته ای یک الی دو بار کافی است.

خاک مناسب کاشت جعفری کدام است؟

این گیاه در هر نوع خاکی (خنثی، اسیدی و قلیایی) میتونه رشد کنه ولی اگر قصصد کاشت در باغچه را دارید حتما به ترکیب خاک مقداری کود حیوانی پوسیده اضافه کنید ولی اگر قصد کاشت در گلدان را دارید حتما از خاکی با زهکشی بالا استفاه کنید. از ترکیب خاک برگ و خاک باغچه و مقدار کمی ماسه هم میتونید برای خاک گلدان استفاده کنید.

بهترین دما برای نگهداری جعفری

این گیاه تا دمای 30 درجه را به خوبی تحمل میکنید و با افزایش دما باید میزان ابیاری را هم افزایش دهید. سعی کنید دمای بین 22 الی 30 درجه سانتی گراد رو براش فراهم کنید.

روش تکثیر جعفری و کاشت آن

تکثیر این گیاه به روش کاشت بذر است و بهتر است در اوایل بهار و یا تابستان صورت گیرد. هر یک گرم بذر جعفری تقریبا” 650 دانه دارد.

برای کاشت جعفری از بذر های خوب استفاده کنید. که اندازه مناسب ، ضد عفونی شده با قارچکش و کیفیت بالا از نظر یکنواختی جوانه زنی بذر داشته باشند.نشاء کاری در مقایسه با کشت مستقیم بذر بهتر است چون جوانه زنی بذر جعفری ممکن است 20 تا 25 روز طول بکشد . بذر کاری مستقیم می تواند برداشت محصول را به تاخیر اندازد.

معرفی گیاه جعفری - کاشت و تکثیر آن
معرفی گیاه جعفری – کاشت و تکثیر آن
کاشت جعفری در باغچه

بهترین زمان کاشت جعفری؟ اگر قصد کاشت در گلدان را دارید هر زمان میتونید اقدام به کاشت کنید ولی برای باغچه بهترین زمان برای کاشت گیاه جعفری اوایل بهار تا اویل تابستان می باشدو

در کشت مستقیم در هر 30 سانت طول ردیف 15-20 بذر قرار می دهند و فاصله ردیف ها 45 سانتی متر می باشد و عمق کاشت بذر کمتر از یک سانتی متر است. برای جلوگیری از سله بندی، سطح خاک را تا تثبیت گیاهچه جعفری مرطوب نگه دارید.

در هنگام نشا کردن فاصله بوته ها روی ردیف 15 تا 20 سانت است. خاک مناسب برای کشت جعفری خاک ترد بازهکشی خوب می باشد. مقدار ماده آلی خاک را باید افزایش داد چون جعفری به خاک مرطوب برای رشد بهتر نیاز دارد.

میزان کوددهی به جعفری

نیاز کودی آن به ازت بین 90 تا 112 کیلوگرم، به فسفر (P2C5 ) بین 90 تا 135 کیلوگرم، به پتاسیم (K2O ) بین 56 تا 112 کیلوگرم، به گوگرد 20 تا 30 کیلوگرم در هکتار می باشد. رطوبت خاک را در حد یکنواخت برای رشد بهتر جعفری و افزایش قابلیت استفاده عناصر غذایی حفظ کنید . خاک سبک به دفعات آبیاری بیشتر نیاز دارد.

برگهای جعفری حدود 3 ماه بعد از کاشت آماده برای مصرف می باشد و در هر هکتار تقریبا” 5/2 تا 5/7 تن برگ جعفری بدست می آید . برای مصرف سبز و تازه تعدادی از برگ هر بوته یا یک شاخه کامل دارای برگ چیده می شود.

خواص و فواید گیاه جعفری

گیاه جعفری از نظر ویتامین و مواد معدنی بسیار غنی و شامل ویتامین A – ویتامین C – آهن – پتاسیم – سدیم و کلسیم -ویتامین B1 و B2 – فسفر – خاکستر – هیدراتهای کربن و مقدار کمی پروتیین است. که در ادامه به بررسی خواد دارویی آن می پردازیم.

خواص داروئی

. تخم جعفری از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است‌.
. ضد نفخ شکم است‌.
. شریان‌ها و رگ‌ها را تمیز می‌کند‌.
. ادرار‌آور و قاعده‌آور است.
. برای درمان تب نوبه به‌کار می‌رود‌.
. در قدیم‌الایم برای سقط جنین شیاف تخم جعفری را در داخل مهبل قرار می‌دادند.
ـ خواص ریشه جعفری:
. ریشه جعفری اشتهاآور است‌.
. ادرارآور و قاعده‌آرو است.
. سنگ کلیه را دفع می‌کند.

. برای درمان اسهال باید ۲۰ گرم ریشه جعفری را در یک لیتر آب دم کرده و تنقیه کنید.
. دم کرده ریشه جعفری برای درمان تنگی نفس به‌کار می‌رود.
. برای درمان سرخک مفید است.
ـ خواص برگ و ساقه جعفری:
. برای رفع لکه‌ها و جوش‌های صورت دم‌کرده جعفری را روی پوست صورت بمالید‌.
. برای روشن شدن رنگ پوست مقداری جعفری را در نیم لیتر آب به مدت ۵ دقیقه بجوشانید و صبح و شب صورت خود را با آن بشوئید بعد از یک هفته پوست صورت شما روشن می‌شود.
. دم‌کرده جعفری ضد تب است.
. دم‌کرده برگ جعفری برای بواسیر و سنگ کلیه مفید است.
. خوردن چای جعفری به هضم غذا کمک می‌کند.
. بعد از خوردن سیر برای برطرف کردن بوی دهان جعفری بجوید.
. جعفری نفس را خوشبو می‌کند.
. برای درمان ضرب‌خوردگی و خون‌مردگی له شده برگ و ساقه جعفری را روی عضو ضرب دیده بگذارید

معرفی جعفری - گل من و تو

مشکلات و بیماری های گیاه جعفری

در حالت کلی سبزی جعفری بیماری خاصی ندارد ولی در بیشار موارد دیده شده که در اثر آبیاری زیاد و پاشیدن آب رو برگها هنگام ظهر نقطه هایی رو برگ و یا پوسیدگی ساقه براش رخ داده که با تنظیم آبیاری این مشکل رفع خواهد شد.

یکی از رایج ترین افت های آن حمله شپش و سوسک به این گیاه است که با سم پاشی مشکل را میتوان حل کرد.

مطالب مرتبط :

15 سبزی کاربردی که میتوان در گلدان کاشت

نحوه نگهداری صحیح سبزی خوردن

کاشت سبزیجات در خانه