بانوی منروانشاسی

مهریه بر چه اساسی تعیین می شود؟

روش تعیین مهریه - ازدواج و مهریه

عده ای از خانمها معتقدن که “مهریه” پشتوانه زن هستش و باید مرد این حق رو برای همسرش بپذیره، چون بسیاری از قوانین اجتماعی و حقوقی در مورد زنان نابرابره و تنها اَهرم فشار یا پشتوانه برای زن مهریه اش محسوب میشه.

آیا مهریه اهرم فشار یا پشتوانه است؟

خب، ولی در خصوص این تفکر، چندتا پرسش مطرح میشه:

به نظر شما در عرف جامعه ما، آیا مهریه زن زیبایی که خواستگارهاش پاشنه در خونه اش رو از جا می کنن با مهریه یه دختر معمولی فرقی نمی کنه؟

آیا برای دختری که یکبار ازدواج کرده و جدا شده و مطلقه محسوب میشه به اندازه دختری که برای دفعه اول داره ازدواج می کنه، مهریه یکسانی تقاضا میشه؟

حالا اگه اون خانوم مطلقه از شانس بدش یه بچه هم داشته باشه، آیا کسی حاضره به این زن مهریه درخور توجه بده؟

به نظرتون به دختری که از خانواده شناخته شده و ثروتمندی میاد مهریه بیشتری میدن یا از خانواده کم بضاعت؟

آیا برای مهریه زنی که چهل و سه سالشه و اون طراوات و جوانی رو نداره و میخواد ازدواج بکنه همون اندازه سکه مطالبه میشه که یه دختر بیست و سه ساله؟

خب اگر بنا بر نقش حمایتی مهریه باشه، پس زنانی که مطلقه هستن، صاحب فرزندن، از خانواده بی بضاعت میان و زیبایی ظاهری جذابی ندارن و یا سن شون بالا رفته، قطعا آسیب پذیرترن و بالطبع باید مهریه بیشتری بهشون تعلق بگیره تا خانومی که هم زیباست (رو زیبایی تاکید میکنیم چون توجه مردهای بیشتری پیرامون این زنهاست)، هم خانواده ثروتمندی داره، هم جوونه و می تونه حالا حالاها کار کنه و گلیم خودش رو از آب بگیره.

مهریه و حقوق زنان

پس سئوال اصلی اینجاست که اگر فرض کنیم که مهریه حمایت مرد از زن محسوب میشه پس چرا برای زنها در موقعیتهای مختلف این ماجرا تغییر می کنه؟! چرا وقتی زنی طالب و خواهان بیشتری داره خودش رو برای داشتن مهریه محق تر می دونه؟

با این اوصاف به نظر می رسه ماجرای مهریه چیزی فراتر از مسئله پشتوانه اجتماعی و حقوقی هستش.

شما فکر نمی کنید متاسفانه این مساله از نگاه “کالا بودن” به زن میاد و خود زن داره به این نگاه دامن میزنه؟


لطفا  یکم در مورد موضوع تفکر و تامل کنید. این طور مسائل ریشه ای و فرهنگی نیاز به فکر و تعمق زیادی داره.

مهریه یا حقوق برابر - مهریه زن

ازدواج: مهریه یا حقوق برابر؟

در ازدواج سنتی، مرد این قدرت رو داره تا هر وقتی که دلش بخواد همسرش رو دِق بده اما طلاقش نده. فرزندان رو از دیدن مادرشون محروم کنه. با یه نفقه اندک، خودش رو از هر شکایتی مُبرا کنه و زنش رو از ادامه تحصیل، کار و خروج از کشور مثل آب خوردن محروم کنه. در نقطه مقابل، زن هم اَهرم فشاری به نام “مهریه” داره که سه سوت میتونه بعد از عقد، آقا رو بندازه گوشه زندون و کل زندگیشو عِندالمُطالبه از چنگش در بیاره.

کنترل ازدواج با ابزار قهری

واقعا چطور میشه رابطه ای که قراره اَمن ترین رابطه انسانی باشه، توسط “ابزارهای قهری” کنترل بشه؟

در دنیای مدرنِ امروز، ما نگاه مون به ازدواج، بایستی یک نگاه مساوی با حقوق برابر باشه. اگر غیر از این بخواد باشه، خیلی نمیشه به سلامت، ثبات و پایا بودنش اعتماد داشت.

به عنوان یک روانشناس که با زوجهای متعددی کار کرده ام، متوجه شدم عده ای از خانومها از “مهریه” به عنوان یک تضمین برای حفظ زندگی یاد می کنن. درحالیکه هرگز “مهریه” کارکردی در حفظ یا بهبود کیفیت زندگی مشترک نداره. اگر هم به عنوان یک زن تصور می کنید مردی که حاضر میشه مهریه سنگینی برای شما ببنده، یعنی به شما علاقه وافری داره، یا اینکه با مهریه مردی رو می تونید برای خودتون داشته باشید، سخت در اشتباهید.

یا شما آقایی که فکر می کنی با ندادن “حق طلاق” به زنِ دنیای امروز، زنت تو مُشتته و می تونی سر به راه نگهش داری و افسارت رو (دور از جون همه خانومها) دور گردنش بندازی، زهی خیال باطل. اینا یه مشت کلیشه هایی هستن که خیلی وقته تاریخ انقضاشون به سر اومده. واقعا چرا یه پسر بایستی اول زندگیش یه گونی سکه طلا بدهکار زنش باشه؟! یا اینکه چرا زنی نباید حقی برای پیشقدم شدن در پروسه طلاق داشته باشه؟ حق حضانت فرزند چرا اتوماتیک با مرده؟ حق اشتغال، حق تحصیل و سایر حقوق انسانی چرا باید از زن گرفته بشه و اجازه اش به مرد داده بشه؟!

شعور بین مرد و زن

درسته که قانون، حقوق برابری رو بین منِ مرد و شمای زن در نظر نگرفته، ولی شعور منِ مرد، بایستی من رو موظف کنه که تک به تکِ اختیاراتی که به من اعطا شده رو برای طرف مقابلمم بپذیرم.

و یک زنِ تحصیلکرده و امروزی هم باید بدونه دلیلی نداره فرد دیگه ای رو در شروع زندگی بدهکار خودش کنه. به نظرم مردی که حاضر نیست حقوق طبیعی شما رو به عنوان یک زن، به رسمیت بشناسه و سفت و سخت پای ندادنِ حق طلاق وای میسته و به هیچ وجه حاضر نیست بابتش دیالوگی برقرار کنه، یه جای کارش میلنگه. یا خانومی که به هر روشی پای مهریه وامیسته و هیچ کوتاه نمیاد، کُمیتِ اون هم می لنگه.


متن: دکتر بهزاد چاوشی

ارسال پاسخ