خانوادهروانشاسی

مهمترین عامل پیش بینی کننده طلاق

عامل پیش بینی کننده طلاق - تحقیر کردن همسر
عامل پیش بینی کننده طلاق

حتما این مطلب رو بخونید تا به برخی نشانه هایی که سخت میشه زن و شوهر رو کنار هم نگه داشتو بدونید یعنی مهمترین عامل پیش بینی کننده طلاق رو متوجه بشین. جان گاتمن، استاد زوج درمانی دانشگاه واشنگتن در یکی از سخنرانی هاش میگه: بعد از سالها مطالعه روی زندگی زوجها به جایی رسیدم که با دیدن پنج دقیقه از مشاجره یه زوج می تونم بگم که آیا کارشون به طلاق می کشه یا نه؟

وقتی ازش میپرسن چطوری میفهمی؟ میگه مهمترین فاکتوری که پیش بینی کننده طلاقه تحقیر، تخریب و بی ارزش کردن طرفه مقابله.

تحقیر کردن همسر

خیلی به نظرم حرف ایشون حکیمانه اس. نمونه ای از تحقیرهایی که ممکنه مرتکبش بشیم: “تو هیچی نیستی، حمایت پدر من نبود تو هیچی نمیشدی، خانواده من کجا و خانواده گدا زاده تو کجا، با اون خواهر خَزِت، با اون داداش معتادت. کوبیدن تیپ و طرز لباس پوشیدن هم، حتی طرز راه رفتن هم!  تو اگه آدم بودی و عاقل بودی وضع و روزت این نبود” و خیلی موارد دیگه.

تحقیر کردن یکی از ویژگیهای آدمهایی محسوب میشه که ما در روانشناسی بهش میگیم “پرخاشگر منفعل یا passive aggressive”. به این معنا که زمانی که فرد باید از خودش مقتدرانه، محترمانه و قاطعانه دفاع می کرد (این شیوه در رابطه بسیار سازنده اس و کمک می کنه به عمیق شدن رابطه)، حالا فرد این کار رو نکرده و خشمش رو به شیوه سالم و سازنده بروز نداده و تو خودش ریخته، اما تمام اون احساسات از بین نرفتن، در زمان و مکان دیگه به صورت زخم زبون خودش رو تخلیه می کنه، شیوه ای که رابطه رو به شدت تخریب می کنه.

تو این لحظه است که فردی که مورد هجوم قرار میگیره هاج و واج می مونه که این چرا اینطوری به من حمله کرد؟ چرا اینقدر شدید واکنش نشون داد؟! ولی ماجرای “تحقیر” پیچیده تر از این حرفاست و در بعضیا تو تار و پود شخصیت شون نفوذ کرده. بچه هایی که توسط اطرافیون شون مدام تحقیر شدن، این غده سرطانی رو تا بزرگسالی با خودشون حمل می کنن و استادِ “انتقادهای کوبنده” و “با خاک یکسان کردن” طرفشون میشن. یعنی از ترس اینکه نکنه مثل گذشته بازم تحقیر بشن، انتخاب می کنن که از این به بعد تحقیر کنن!

نتیجه تحقیر کردن همسر

جای خطرناک مسئله اونجاست که ممکنه طرف مقابل در قبال همچین همسری دچار تردید به خودش بشه که ” نکنه حق با اونه و من به اندازه کافی خوب نیستم🤔”. این طرز فکر باعث میشه فرد سال های سال تو یه رابطه بیمار و سمی و پر از کینه بمونه، هرچند بلاخره یه جا کم میاره و دیگه نمی تونه واقعیت رو نبینه.
مهمه تو این مواقع تو ذهنمون باشه که هرکسی می تونه ما رو تحقیر و بی ارزش کنه، اما ما حق نداریم دروغی که با عناوین مختلف بهمون نسبت داده میشه رو باور کنیم. تقصیر تنه درخت نیست که سگی، پاش رو بلند می کنه تا روش ادرار کنه!

یک نمونه از این عامل پیش بینی کننده طلاق

یک نمونه از نتیجه های این تحقیر ها رو براتون از زبان کسی که طلاق گرفته میگم : دقیقا همینطوره منم همین مشکل رو باهمسرم داشتم دائما سر هر موضوعی تحقیرم میکرد میگفت تو نمیفهمی تو زنی عقل نداری متوجه نمیشی سر طلا خریدن بهم گفت مگه تو کی هستی که طلا ۸ملیونی برات بخرم تو در اون حد نیستی این طلاها برای ما نیست .قرار بود ۲تیکه از جهیزیه رو بخره مث همه پسرا همش میگفت من بهت لطف کردم من کمکت کردم من بهت حال دادم وظیفه من نبود که بخرم اما قبول کردم .درصورتی که ما رسم داریم و الان معمولا همه ی پسرا دوسه تیکه رو تقبل میکنن.همین کاراش باعث شد دلمو بزنه و کارمون به طلاق بکشه☹

متن :مهشید ابارشی

ارسال پاسخ