روانشاسی

هنر کمک گرفتن از دیگران

هنر کمک گرفتن از دیگران
هنر کمک گرفتن از دیگران

بعضی افراد شخصیت وابسته و ناتوانی دارن که معمولا احساس می کنن خودشون به تنهایی از عهده کارهاشون برنمیان و همیشه دوست دارن به دیگران تکیه کنن.
در مقابل اینها، افرادی هم هستن که بسیار بسیار مستقل رفتار می کنن به قدری که انگار لباسی آهنین به تن کردن و هیچ ناملایمتی و هیچ شرایط سختی نمی تونه روشون تاثیر بذاره! سعی دارن تماام کارهاشون رو خودشون به تنهایی و به نحو احسن انجام بدن و روی پای خودشون وایسن و خم به ابرو نیارن! و در تمام مواقع از خودشون انتظار دارن که در هیبت “ابرانسان” ظاهر بشن! در ادمه به بررسی افرادی که دوست ندارن و یا خجالت میکشن از بقیه کمک بگیرن بپردازیم.

ویژگی افرادی که دوست ندارن کمک بگیرن

در واقع این مدل افراد (کسانی که از دیگران کمک نمیگیرن)از شدت میل بیش از حدی که به هر دلیلی به مستقل شدن دارن (که اکثرا ریشه در گذشته شون داره) در دام افراطی گری میوفتن و به واسطه انتظارهای غیرواقع بینانه ای که از خودشون دارن، فشار بسیار زیادی رو به خودشون تحمیل می کنن به طوری که ممکنه در اوج جوونی احساس پیری و خستگی روانی و فرسودگی زیادی بکنن!

اما مسئله اینجاست که نه وابستگی سالمه و نه استقلال داشتن افراطی!! سالم ترین افراد، اونهایی هستن که در عین استقلال و خودکفایی، در صورت نیاز، حتما از اطرافیان شون کمک می گیرن و ابایی ندارن از اینکه دست همکاری و کمک به سمت دیگران دراز بکنن. و این رو معادل ضعیف بودن و در موضع ضعف و زبونی قرار گرفتن نمی دونن!

در واقع این که ما آدمهای توانمندی باشیم و در عین حال درک کنیم که نهایتا انسان هستیم و در مواقعی نیاز به کمکِ دیگران داریم یک کارکرد پخته روانی محسوب میشه!
شما جز کدوم دسته هستین؟ و فکر می کنین چرا؟!

نکته: در مورد افرادی که از دیگران سوءاستفاده می کنن و بی انصافانه فقط منافع خودشون براشون مهمه بدون در نظر گرفتن دیگری و بدون قدردانی از همکاری اون فرد، صحبت نمی کنیم، از مشارکت و همکاری انسانی صحبت می کنیم(افراد سایکوپد یا ضداجتماعی).

پس یعی کنید هنر کمک گرفتن از دیگران را آموزش ببینید و در بخشی از کارهای خود از دیگران کمک بگیرید و کارهای خود را به شکل احسن به سرانجام برسونید.

حتما مطالعه کنید
کاهش آسیب به فرزندان هنگام جدایی

متن: مهشید ابارشی

ارسال پاسخ