روانشاسی

چرا همش خسته ام؟ سرکوب کردن احساسات

چرا همش خسته ام؟ سرکوب کردن احساسات
چرا همش خسته ام؟ سرکوب کردن احساسات

سرکوب کردن احساسات : آیا تا حالا امتحان کردین که برای چندثانیه تلاش کنید یه توپ رو زیر آب نگه دارین؟ اگه امتحان کرده باشین می دونین چه کار سختیه!! حالا تصور کنید قراره این توپ رو برای چند ساعت، چند روز و چندین ماه یا چندین سال زیر آب نگه دارین. به نظرتون چقدر انرژی می بره؟ اصلا میشه سالها این توپ رو زیر آب نگه داشت؟

تلاش برای سرکوب کردن احساسات چیست؟

تلاش ما برای سرکوب کردن احساسات مون هم خیلی شبیه به تلاش ما برای نگه داشتن اون توپ زیر آبه. برای اینکه که از آب بیرون نزنه، همه انرژی مون رو مجبوریم صرفش می کنیم.

خیلی وقت ها مراجعینم به من می گن چرا من همیشه خسته ام، علیرغم اینکه هیچ کار عجیب و غریبی هم نمی کنم، ولی انگار هر روز کوه کندم! “سرکوب کردن” احساسات و تلاش برای ندیدنشون بسیار انرژی بره. اسم این مکانیسم “Repression” یا سرکوبی احساسات نام داره یعنی احساسات بد ناآگاهانه فرستاده بشن به پستوی ذهن مون (ناهشیارمون) وناخودآگاه تمام سعی مون رو بکنیم که بیرون نزنن! اکثر کسایی که از این مکانیسم برای مقابله با احساساتشون استفاده می کنن علاوه بر خستگی بدنی و بی حالی از مشکلات گوارشی متعددی مثل سندروم روده تحریک پذیر، زخم معده و التهاب روده رنج می برن و عموما به دردهای فیزیکی و عضلانی مبتلا هستن که به بیماریهای “سایکوسوماتیک” معروفه.

شما نمی تونین با یه انگشت یه توپ رو زیر آب نگه دارین! باید “تمام نیروتون” رو بسیج کنید که احساسات ناخوشایندتون رو نبینید. به همین دلیله که دائما خسته این، دائما کسل و بی انرژی هستین و دائما خوابتون میاد و خلق تون افسرده س.

راهکار اینه که اگه به تنهایی قادر نیستین با این توپ عظیم الجثه ء احساسات که یه عمر سرکوبش کردین مواجه بشین از روانشناس کمک بگیرین تا آروم آروم و به تدریج بهتون کمک کنه این توپ از زیر آب بیاد بیرون و بقیه عمر خلاص بشین از این حجم خستگی. شما هم احساسات تون رو سرکوب می کنید؟

چرا همش خسته ام؟

البته خستگی می تونه دلایل پزشکی (از جمله کم کاری تیروئید، کم خونی، کمبود آهن، کمبود ویتامین D یا هر علت احتمالی دیگه ای) هم داشته باشه که تو این پست تصور می کنیم این دلایل همه بررسی شدن و رد شدن.

 

حتما مطالعه کنید
درون گرایی کودکان عیب نیست

متن مهشید ابارشی

ارسال پاسخ