گیاه ورزیا زیباترین گل از خانواده اناناسیان که به اتش فروزان خانه معروف است

نگهداری گیاه وریزیا
نگهداری گیاه وریزیا

شرایط درست نگهداری ورزیا در خانه : یکی از گیاهان آپارتمانی که میتونه دکوراسوین خانه و محل کار شما رو دگرگون کنه وریزیا هست که خیلی ها فکر میکنند نگهداری خیلی سختی داره ولی شما میتونید به راحتی و با رعایت نکانی که در این مطلب میگم از اون به راحتی نگهداری کنید. این گیاه زیبا با مجموعه ای از رنگ ها و بافت های خیره کننده خود خانه شما را چشم نواز خواهد کرد. این گیاه دارای گونه های مختلفی است، برملیادها با برگ هایی به رنگ های قرمز، سبز، بنفش، نارنجی و زرد با راه راه، خال و سایر ویژگی ها بین کسانی که اون رو نگهداری میکنند محبوب هستند. بروملیادها گیاهان نسبتاً دیر رشدی هستند که گلدهی آنها یک تا سه سال طول می کشد. با من همراه باشید تا تک تک نیازها و شرایط درست نگهداری اون رو به شما بگم.

با گیاه وریزیا بیشتر آشنا بشیم

گیاهی است از خانواده  Bromeliaceae   (آناناسیان) که اکثرا انواع  آن برای اولین بار در مکزیک ، برزیل، گینه، ونزوئولا و کارائیب کشف شده اند. گیاه زینتی زیبایی است با برگ های همیشه سبز و براق با کناره های صاف و هموار و گل هایی که شکل تلفیقی است از شمشیر و شعله.

نام های رایجوریزیا، ورزیا، Bromeliad
نام علمیBromeliaceae genera
PH مناسب خاک5.0 تا 6.0 (اسیدی)
رنگ گلهایقرمز، سبز، بنفش، نارنجی، زرد
بومیآمریکای گرمسیری و نیمه گرمسیری
جدول مشخصات گیاه وریزیا
انواع ورزیا
انواع ورزیا

حدود 200 گونه از این گیاه تاکنون شناخته شده که مهمترین آن ها عبارتند از :

  •  Vriesea splendens که گونه بسیار معروفی است با ساقه و برگ های خمیده و طویل با گل های نارنجی.
  •  Vriesea fenestralis  با برگ های سبز رنگ و راه راه که گل های آن بر خلاف سایر گونه ها شب ها باز می شود.
  • Vriesea hieroglyphica   که اصل آن از کشور مکزیک است گونه ای است بسیار مورد استقبال که برروی برگ های آن علائم ارغوانی رنگ مانند خطوط هیروگیلف دیده میشود.
  •  Vriesea imperialis   با برگ های سبز تیره و چرم مانند و گل های فوق العاده بزرگ به رنگ قهوه ای.
  • Vriesesa saundersii   که رویه برگ های آن خال های سفید و در پشت این برگ ها خطوط قرمز رنگ دیده می شود و گل های ان به رنگ زرد دیده میشود.

شرایط درست نگهداری ورزیا و نیازهای اون

به طور کلی، بروملیادها برای شکوفه دادن به مجموعه ای از شرایط نسبتاً خاص نیاز دارند و این شرایط از جنس به جنسدیگر و حتی از گونه ای به گونه دیگر در یک جنس متفاوت است. این گیاه میتونه در شرایط عادی در هر خاکی زندگی کنه ولی وقتی اون رو به گلدان منتقل میکنید حتما باید گلدان و خاک زهکشی خوبی داشت باشه، در حالت کلی این گیاه بیتشر در خاک ارکیده رشد خوبی خواهد داشت. این گیاه در برابر نوسانات دمایی و نوری کمی مقاومت بالایی دارد.

بنر گل من و تو
نگهداری گیاه ورزیا
نگهداری گیاه ورزیا

گیاه ورزیا چقدر نور نیاز داره؟

محیط نورانی و کم بیش سایه روشن برای این گیاه خوبه و حداقل به 6 الی 8 ساعت نور فیلتر شده نیاز داره، هرچند برخی از گونه ها میتونند به راحتی نور مستقیم خورشید رو هم تحمل کنند ولی باید از ابتدای بهار اونها رو به محلی با نور مورد نظر منتقل کنید و جابجایی یکدفعه و منتقل کردن در فصل گرم سال به نور زیاد باعث سوختگی برگهای خواهد شد. بهترین حالت این است که آن را در نزدیکی یک پنجره (غربی یا شرقی) با پرده نازک قرار دهید. اگر محیط وریزیا کاملا تاریک باشد، گل نخواهد داد. به طور کلی، واریته‌هایی که دارای برگ‌های نرم، انعطاف‌پذیر و بدون خار هستند، معمولاً نور کمتری را نیاز دارند، در حالی که آنهایی که برگ‌های سفت و سخت دارند، نور غیر مستقیم زیادی نیاز دارند.

هرچقدر نور خوب برای گیاه فراهم کنید احتمال گلدهی گیاه افزایش پیدا خواهد کرد که اگر در خاه نور کافی ندارید پیشنهاد میکنم حتما از نور رشد برای این کار استفاده کند. مطلب نور گیاهان آپارتمانی رو مطالعه کنید.

بهترین دما و رطوبت برای نگهداری گیاه وریزیا چقدر است؟

دمای مورد نیاز گل ورزیا در فصل های رشد که از ابتدای بهار تا اواخر پاییز هست بین 16 الی 22 درجه سانتی گراد می باشد و با افزایش دما محیط باید میزان رطوبت و آبیاری رو هم افزایش بدید. همچنین توجه داشته باشید که در دمای پایین تر از 7 درجه سانتی گراد هم این گیاه دچار مشکل خواهد شد پس اگر مناطق سردسیر زندگی میکنید و گیاه بیرون از خانه هست به این نکته توجه کافی رو داشته باشید. اگر برگ ها چروکیده و لوله شدند، یعنی هوا برای آن بیش از حد سرد است و همچنین گیاه تشنه است. پس آن را به مکان گرمتری منتقل کرده و به خوبی آبیاری کنید. در مقابل، قهوه ای شدن برگها هم نماد گرمی بیش از حد هواست.

این گیاه میتونه رطوبت معمول اتاق یعنی 40 الی 50 درصد رو به خوبی تحمل کنه و رشد خوبی داشته باشه ولی با بالا رفتن دما حتما باید میزن رطوبت رو هم افزایش بدید برای این کار میتونید از ساخت جزیره یا دستگاه بخور سرد استفاده کنید، در مطلبی جداگانه 9 روش برای تامین رطوبت گیاهان آپارتمانی را بررسی کردیم، حتما مطالعه کنید.

گل ورزیا
گل ورزیا

گیاه وریزیا را چقدر و چطور آبیاری کنیم؟

درسته این گیاه بومی مناطق مرطوب و گرمسیری است ولی میتونه آبیایر کم رو تحمل بکنه ولی نباید انظار رشد خوبی از اون داشته باشید بهتره هر زمان خاک گلدان به اندازه 2 الی 4 سانتی متر خشک شد گیاه رو آبیاری کنید، بعد از آبیاری هم حتما چک کنید که آب اضافی از زیر گلدان خارج بشه چون جمع شدن آب در زیر گلدان باعث پوسیدگی ریشه گیاه میشه، هرچند برخی میگن هر 1 تا 2 هفته یک بار 2 تا 3 لیوان آب در داخل چاهک میان برگ های آن باید داده شود در فاصله دو مرتبه آبیاری خاک گلدان باید خشک شده باشد که این مورد بستگی به این داره که خاک خشک شده باشه یا خیر که حتما قبل آبیاری خاک رو چک کنید. بدانید که ریشه‌های حساس وریزیا به آب زیادی احتیاج ندارد.
اگر می‌توانید به خاک آن آب تصفیه یا جوشانده شده بدهید، رطوبت مورد احتیاج آن باید در حد متوسط باشد هر چند یک یبار باید آن را غبار پاشی کرد.  ویریزیا را در آفتاب غبارپاشی نکنید که باعث ایجاد لکه روی برگها میشود.
به طور کلی توصیه می‌کنیم صبح و عصر، سطح برگها را با آب اسپری کنید. در این صورت خیلی هم مهم نیست اگر حتی 10 روز به گیاه آب ندهید!

از چه خاکی برای گیاه ورزیا استفاده کنیم؟

خاک مخصوص آن خاکی است که برای ارکیده مورد مصرف قرار میگیرد (ترکیبی از پیت ماس و پرلیت ). هر چند گاهی میتوان چند قطره از کود محلول فاقد مواد آهکی به آب آن اضافه کرد. برای تهیه خاک مناسب برای این گیاه باید خاک گلدان را با پیت ماس ​​، کوکو کویر یا پوست کاج یا کمی پرلیت ترکیب کنید تا خاک سبکی بدست آورید. از آنجا که ریشه های این گیاه عادت دارند در محیط طبیعی ، خود را در معرض هوا قرار دهند ، بنابراین به جریان هوای زیادی نیز نیاز دارند. در نتیجه ، خاک مناسب برای ورزیا باید از مواد سبک و دارای هوادهی و خشکی بالا برخوردار باشد .

چقدر و چطور به ورزیا کود بدیم؟

برای تقویت گیاه آپارتمانی ورزیا از کود کامل پتاسیم بالا پودری یا کودمایع استفاده کنید. ماهی یک بار کود مایع رقیق شده و یا کود پتاسیم پودری را در آب حل کنید و گیاه رو با اون تغذیه کنید. کود پتاس بالا مانند کود 121236، هر سه ماه یکبار هم میتونید به گیاه هیومیک اسید بدید. مراقب باشید که کود در وسط گیاه نفوذ نکند، در غیر این صورت باعث مرگ زودرس، بروملیاد ورزیا خواهید شد! برای خرید کودهای تست شده میتونید به فروشگاه گل من و تو مراجعه کنید.

زمان تعویض گلدان گیاه ورزیا

اگر می خواهید گلدان ورزیا خود را تعویض کنید، منتظر بمانید تا شکوفه گیاه تمام شود. ریشه های ورزیا از داشتن بیش از حد آب متنفر هستند. بررسی کنید که گلدان جدید در پایین سوراخ دارد. زهکشی را با یک لایه سنگ ریزه در ته گلدان افزایش دهید تا آب به راحتی جریان یابد.

آیا گیاه ورزیا نیاز به هرس دارد؟

گیاهی است که نیاز به هرس کردن ندارد تنها باید برگی های را که رفته رفته پژمرده و خشک شده اند با چاقوی کاملا ضدعفونی شده از آن جدا کرد.

گلدهی ورزیا
گلدهی ورزیا

شرایط درست گلدهی گیاه ورزیا:

این گیاه جز گلهای اصطلاحا monocarpic هست یعنی پس از گلدهی میمره و پاجوش یا بچه های اون جای مادرو میگیرن بعد از پایان دوره طولانی گلدهی گیاه را کف بر کرده تا اجازه رشد سریعتر بچه ها داده بشه. در صورتی که تمام شرایط کاشت و داشت آن به نحوه مطلوب رعایت شده باشد در سومین سال حیات خود به گل مینشیند. ولی هرگاه گیاه به سن بلوغ و موقع گلدهی رسیده باشد و کلیه شرایط اکولوژیکی از جمله نور ، آب ، حرارت، رطوبت و از همه مهمترکود مورد نیاز فراهم شده باشد و گیاه به گل ننشسته باشد باید آن را داخل کیسه نایلونی شفافی قرار داده و در داخل این کیسه یک سیب درختی کاملا رسیده گذاشته و در کیسه را ببندیم گازهای اتیلن متصاعد شده ار این سیب باعث تحریک شیمیایی گیاه شده و آن را وادار به گل دادن خواهد کرد.

نحوه تکثیر گیاه ورزیا چگونه است؟

 تکثیر آن از طریق کاشت جوانه های جانبی آن صورت میگیرد. این جوانه ها هنگامی که به ارتفاع 15 سانتی متر رسیدند باید آن را از گیاه مادر جدا کرد و در گلدان کوچک به صورت انفرادی در خاکی که فاقد مواد آهکی کاشت. گلدان های محتوای این جوانه ها راباید با ورقه پلاستیکی که با گذاشتن چند چوب که به صورت چادر درامده پوشاند و آن را در محیط نیمه سایه قرار داد و هرروز با کنار زدن این پوشش پلاستیکی رطوبت خاک گلدان را کنترل کرد. بعد از گذشت 4 الی 6 هفته گیاه بالغی خواهیم داشت
روش دیگر ازدیاد آن کاشت بذرهای آن است ولی بعد از 10 الی 15 سال این گیاهان به مرحله گل دادن خواهند رسید.

گیاه ورزیا راه راه
گیاه ورزیا راه راه

بررسی بیماری و افات گیاه ورزیا

اگه دنبال گیاهی هستید که عاری از افت و بیماری باشه گیاه ورزیا پیشنهاد میکنم . شپشک آردآلود تنها آفاتی است که آن را مورد حمله قرار می دهد باید دقت نمود سموم دفع آفات مورد استعمال برای از بین بردن پارازیت ها و آفات را به گونه ای به کار برد که در چاهک میانی برگ ها وارد نشود. هرگاه برگ های آن شروع به از دست دادن رنگ های زنده خود نمایید دلیل آن کمبود آب است. هرگاه برگ ها حالت براق بودن خودشون از دست دادن و دراز شدند دلیل آن کمبود نور است. وجود لکه های سفید در قسمت های پایین برگ ها به دلیل آب های حاوی املاح آهکی است که به آن داده شده است. هرگاه برگ ها شروع به رنگ پریدگی کرده و در برخی از قسمت های آن آثار سوختگی دیده شود علت آن زیادی نور است .

نکته: برخورد نور مستقیم خورشید به بروملیاد ورزیا باعث برگ ‌سوزی خواهد شد. مراقب ورود کود و مواد سمی به وسط گیاه آپارتمانی ورزیا باشید. وگرنه ورود مواد شیمیایی به وسط گیاه باعث مرگ زودرس گل بروملیاد ورزیا خواهدشد.

در این مطلب سعی کردم هر آنچه برای نگهداری گیاه وریزیا نیاز دارید رو به شما بگم، ار شما هم تجربه یا مشکلی در نگهداری این گیاه دارید در بخش دیدگاه برای ما بنویسید تا کارشناسان ما پاسخ شما را ارسال کنند.