گل و گیاه آپارتمانیمعرفی گل و گیاه

معرفی و آموزش نگهداری زبرینا

معرفی و آموزش نگهداری گل زبرینا-گل من و تو

امروز در خصوص گیاه علفی زبرینا میخوایم صحبت کنیم این گیاه به صورت آویز هست که به دفاتر و منازل شما زیبایی دوچندانی میده البته اینم بگم که به نور کم احتیاج داره راسی شاید خیلی ها اینو با برگ بیدی اشتباه بگیرن درسته این دو از یک خانواده هستند و این گیاه بومی مکزیک می باشد. یکم تخصصی تر اگه بخوایم بگیم zebrina برگ بیدی ، که قبلا به عنوان pendula Zebrina شناخته می شد ، یک گونه spiderwort است که معمولا به عنوان inch plant یا Wandering Jew شناخته میشده است.

معرفی کلی

زبرینا دارای برگهای بیضی شکل و نوک تیز با لکه های بنفش و نقره ای در متن سبز ، در صورت ناکافی بودن نور کاملآ به رنگ سبز در می آیند و حذف جوانه انتهایی باعث پر پشتی و توپی شدن گیاه می گرددو گیاه مناسبی برای پوشش گلدانهای بزرگ و سبد آویزان است.

نگهداری و نیازهای زبرینا

معرفی و نگهداری گیاه زبرینا-گل من و تو

نور

به نور قوی و کافی نیاز داره ولی از نور مستقیم به شدت بدش میاد پس نباید مستقیم پشت پنجره قرار بگیره و اگه نور کافی بهش نرسه برگای دراز تحویلتون میده 🙂

دما

به سرما خیلی حساسه و رنگش تیره میشه و زمستان به حداقل 13 درجه و در تابستان حرارت متناسب با اتاق نیاز داره

آبیاری

تابستان هفته ای 2 بار و در زمستان هفته ای 1 بار و در تمام طول سال خاک را مرطوب نگه دارید و به قبار پاشی علاقه داره و سعی کنید هفته ای یک مرتبه این کار رو انجام بدید

خاک و کود:

خاک لیمونی و یا خاک حاصلخیز باغچه ، ماسه و تورب و دوستدار خاک قلیایی و برای کود دهی 3 گرم در لیتر هر 2 هفته 1 بار با کودهای شیمیایی مایع یا جامد محلول در آب از فروردین تا مهر ماه

تعویض گلدان:

به جای تعویض گلدان هر ۲ یا سه سال از ساقه های انتهایی قلمه گیری نموده و گلدان جدید تولید کنید،در هر گلدان جدید ۱۰ قلمه کاشت کنید.

تمیز نمودن برگها:

از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید،غبارپاشی با اب ولرم برگ ها را تمیز میکند.

تکثیر زبرینا

معرفی و نگهداری زبرینا-گل من و تو

کاشت مستقیم قلمه های کمی سفت شده در گلدان با لخت شدن ساقه ها در قاعده و دراز شدن انها قلمه های ۵-۷ سانتی با دو جفت برگ و جوانه انتهایی از انتهای ساقه ها تهیه و با حذف جفت پائینی برگها هر 10 قلمه را در یک گلدان کمپوست دار کاشت کنید،بهتر است قبلا خاک را آبیاری و با مداد حفره هایی در نقاط مختلف ان ایجاد و قلمه ها را درون انها قرار دهید.گلدان را مجددا آبیاری نموده و در سایه نگهدارید. شاخه های آویزان زبرنیا در سبد های آویزان منظره دلفریبی دارد،کاشت تعداد بیشتری گلدان در سبد آویزان شاخه های فراوان تری تولید میکند.

حتما مطالعه کنید
معرفي درخت بيد مجنون

بیماری های زبرینا

ساقه ها از قاعده میپوسند:خاک باتلاقی و یا آبیاری بیش از اندازه است،آبیاری را متوقف کنید و اجازه دهید خاک های سطحی گلدان خشک شود و سپس با میزان کمتری آبیاری را شروع کنید،نگذارید ته گلدان با اب در ارتباط باشد،زهکش را بازدید کنید.

لکه های سوخته روی برگ ها مشاهده میگردد:از مواد براق کننده شیمیایی استفاده شده و یا اشعه مستقیم افتاب به برگها صدمه وارد کرده،از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید،برگها را با غبارپاشی پارچه و اسفنج تمیز کنید و گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم منتقل نمایید.

گیاه بد شکل و ساقه ها در قاعده فاقد برگ هستند: احتیاج به تعویض گلدان و یا قلمه گیری دارد،از گیاه به عنوان منبع تکثیر استفاده کنید.

برگها رنگ بنفش خود را از دست داده و ضخیم شده اند: تغذیه بیش از اندازه عامل ان است،نصف میزان توصیه شده از طرف فروشنده برای تغذیه این گیاه کافی است.

برگها میپیچند،سطح زیرین انها مملو از تار عنکبوت است:

کنه ریز قرمز عامل ان است،گیاه را با سم کنه کش هر ۱۴ روز یکبار سمپاشی کنید،غیارپاشی در کاهش افت موثر است.

برگها به داخل لوله و خشک میشوند: هوا خیلی گرم و خشک است،سردی هوا هم عامل دیگری است،شرایط را بازدید کنید تا نارسایی ها رفع شوند.

بیماری ها و عوارض گیاه زبرینا

برگها بد شکل و حشرات سبز رنگی با ماده چسبنده روی انها مشاهده میشوند: گیاه را با سم حشره کش طبق دستور هفته ای یکبار سمپاشی کنید.

ساقه ها دراز و منحرف و فاصله بین برگها زیاد است:نور کافی نیست،گلدان رابه محل پرنورتر با اشعه غیر مستقیم افتاب منتقل کنید.

نوک برگها قهوه ای و زخم هایی روی انها مشاهده میشود:گیاه تشنه است،فورا آبیاری کنید.

برگها رنگ پریده و نرم و ابکی هستند: هوا خیلی سرد است،ممکن است گیاه یخ زده باشد،از ساقه های سالم قلمه بگیرید.


ارسال پاسخ