معرفی گل و گیاه

معرفی و نگهداری گل گندمی

گل گندمی معرفی
3.42Kبازدید

گل گندمی

گل گندمی از جمله گلهای زینتی و کم آب خواه خانه های کویر نشینان یزدی است که سالیان سال است که بانوان یزدی به کاشت آن در منزل می پردازند.

گرچه در خانه های جدید با متراژهای پایین دیگر خبری از گلخانه های قدیمی در منازل یزدی ها یافت نمی شود و کسانی هم که در خانه های قدیمی ساز گلخانه های خود را تخریب می کنند و به متراژ نشیمن می افزایند ولی هنوز دل کویر نشینان سبز است و حتی می توان در بالکن آپارتمانهای چند طبقه نیز گلدان های گل را مشاهده کرد که یکی از این گلدانها گل زینتی گندمی است.
اسم علمی گیاه گندمی Chlorophytum comosum ، از خانواده Liliaceae میباشد. این جنس دارای ۲۱۵ گونه مختلف از گیاهان همیشه سبز گلخانه ای می باشد.

ارتفاع این گیاه در حدود ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر می رسد. برگهای خطی و باریک آن حدود ۲۵ سانتی متر طول دارد و به صورت نوارهای سبز ی به نظر میرسد که در میان هر یک نوار سفید رنگی مشاهده می شود در بعضی از گونه ها به برگها سفید و قسمت میانی سبز میباشد

گیاهی است زیبا و همیشه سبزکه به دلیل کم توقع بودن برای افراد مبتدی و نام آشنا نگهداری گیاهان آپارتمانی بسیارمناسب است.
این گیاه ارزان و سریع الرشد دارای برگهای باریک و بلند با نوارهای سبز در حاشیه آن می باشد و درانتهای ساقه ها ها تولید گیاهچه هایی می کند که ازاین گیاهچه ها در تکثیراین گیاه استفاده می شود .
به علت وضع خاص برگها و آویزان بودن آنها بسیار مناسب است . کاشت گل در سبد های آویزان که می تواند با تولید گیاهچه درانتهای ساقه های بلند منظره جالبی را ایجاد می کند.

گل گندمی

آبیاری:

درفصل رشد یعنی بهار و تابستان هفته ای دو بار و در زمستان هر 10 روز یکبار گیاه را آبیاری کنید .
اگر به این گیاه کم آب بدهید بهتراست تا اینکه زیاد آب بدهید زیرا این گیاه به آبیاری زیاد حساس بوده و باعث پوسیدگی طوقه گیاه می شود.

نور:

این گیاه در مکانهای کم نور نیزبه رشد خود ادامه می دهد اما بهترین رشد و رنگ زیبای برگها درمکانهایی با نور کافی ایجاد می شود.
توجه داشته باشید که نور مستقیم خورشید به ویژه در روزهای تابستان می تواند باعث سوختگی برگها شود.

دما:

گیاه گندمی معمولا دمای 10 درجه سانتی گراد و حتی کمتر را برای مدت طولانی و بدون هیچ عارضه ای تحمل می کند اما اگر دمای محیط بیش از حد بالا باشد برگها ضعیف و خشک می شوند.

حتما مطالعه کنید
هر آنچه برای نگهداری گل حنا باید بدانید

گل گندمی معرفی

تغذیه:

با استفاده از کودهای مخصوص گیاهان زینتی هر ماه یکبار گیاه را تقویت نمایید .

خاک :

خاک این گیاه باید کمی سنگین تراز دیگر گیاهان آپارتمانی باشد بنابراین مخلوطی از خاک برگ، ماسه و خاک باغچه می تواند محیط خوبی را برای رشد ریشه فراهم کند.

تکثیر:

گیاهچه های کوچک تولید شده بر روی ساقه های رونده را جدا کرده و در گلدان های کوچک که با خاک مناسب پرشده است ریشه دارکنید.
درفصل بهار درهنگام تعویض گلدان می توان گیاه را به چند قسمت تقسیم نموده و هر قسمت را در گلدان جداگانه ای کشت کرد.

تکثیر گل گندمی

اگر برگهای گیاه سجافی، ضعیف و لاغر و طویل و کم و بیش خشک شدند و رنگ خود را از دست دادند و یعنی درجه حرارت خیلی بالاست. می توانید برای جبران این ضایعه، گلدان را به محل خنکتری منتقل کنید و ۱۵ دقیق درون تشت بگذارید.

محیط تاریک می تواند نوار سفید برگ را محو کند. سعی کنید با تغذیه مصنوعی مناسب جلوی ضعف و پژمردگی گیاه را بگیرید.

در صورت دیدن حشرات سبز رنگ که حاشیه برگ را میخورند، هر ۱۴ روز یکبار گیاه را سمپاشی نمایید.

گیاه جالب گندمی یا سنجاقی را میتوان به روشهای مختلف تکثیر کرد.

گیاه مادری ، ساقه های بلند و رونده ای تولید می کند که دسته های کوچک برگ را با خود دارد این گیاهچه های کوچک می توانند با قرار گرفتن در مجاورت خاک ریشه بدهند. برای اینکه موفقیت عمل تکثیر بیشتر شود، گیاهچه را روی سطح خاک، در یک گلدان با قطر دهانه ۹ سانتیمتر، حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت، بخوابانید و به آرامی فشار دهید.زمانی که ریشه دهی به اندازه کافی انجام شد و گیاه توسعه یافت، می توانید ارتباط ساقه را با پایه مادری، قطع کنید تا مستقل شود.

این گیاهچه ها ، در آب نیز می توانند ریشه دهند و به تنهایی و جدا از پایه مادری، در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده شده و در خاک قرار بگیرند. بهترین زمان تکثیر ، فصل بهار و تابستان است و گیاهچه ها باید در دمای ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد و نور مناسب ولی دور از تابش مستقیم خورشید نگاداری شود.

۱۴ دیدگاه

 1. سلام واقعا عالی بود من فکر میکردم باید آب زیاد بدم بهش برگاش سیاه شده بود
  خیلی ممنون از مطالب خوبتون

 2. چند وقتیست که متوجه شدم حشره هایی کرم مانند (شبیه کرم ابریشم) روی برگها و در قسمت های داخلی تر گیاه در حال زندگی هستند. ندیدم زیاد از برگها بخورند. چه نوع سمی استفاده کنم تا اونها را از بین ببرم. رنگشون هم خاکستری هست تقریبا.

 3. سلام وقت بخیر گل گندمی من مدتی سر برگهاش قهوه ای میشه و کل برگ رو میگیره خاکش رو حدود سه ماه پیش عوض کردم با همون فرمول شما نور و ابیاریش مثل سابقه ولی برگهاش میسوزند ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 4. سلام مدتی هست گل گندمی من برگهاش کم رنگ شده و یه عدادی هم زرد رنگ شده و بعضی برگها هم نوکشون خشک شده . لطفا راهنمایی کنید . متشکرم

 5. سلام من از گل و گیاه اطلاعاتی ندارم تصمیم گرفتم تو بالکن آپارتمانم چندتا گلدون بزارم چه پیشنهادی میدین که هم زیبا باشه هم رسیدگی زیادی نخواد واسه بچه هم حساسیتی نداشته باشه ممنون

  1. سلام دوست خوبم
   شما میتونید از گیاهان زیر استفاده کنید
   اگر در مکان‌های آفتابی و گرم‎ ‎زندگی می‌کنید گیاهان زیر خوبه
   تاج خروس، تاج خروس برگی، بگونیای همیشه گل دار، داوودی
   اما در مکان‌های نیمه سایه گیاهانی از قبیل گل حنا (امپیشن)، فلوکس، زنبق رشتی (همیرو کالیس)، پتوس، برگ بیدی
   در ضمن برای اینکه کاملا با گیاهان مناسب بالکن و شرایط نگهداریشون آشنا بشید لینک زیر رو هم مطالعه کنید
   گیاهان مناسب بالکن

 6. سلام منطقه ما ناحیه معتدل کوهستانیه و پاییزای سرد داره پیشنهاد کدوم گیاه آپرتمانی رو برای این منطقه می دید

ارسال پاسخ