معرفی گل و گیاه

رازهای پررورش و نگهداری گل گندمی (نور،آبیاری،تکثیر) + ویدیو

شرایط نگهداری گل گندمی
شرایط نگهداری گل گندمی

نحوه نگهداری گل گندمی : من عاشق گیاهان آپارتمانی هستم مخصوصا اونا که نیازهای کمتری دارند و اگر بهشون یکی دو هفته هم رسیدگی نشه قهر نکنن اگر شما هم مبتدی هستید به نظرم یدونه گل گندمی بخرید ضرر نمیکنید، یکی از گلهای زیبا و دوست داشتنی که الان میشه توی هر خونه پیدا کرد گندمی است که نگهداری بسیار راحتی داشته و جزو گیاهان تصفیه کننده هوا و مقاوم به نور کم هم به حساب میاد، نگهداری اون خیلی راحته، به نور و آبیاری متوسط نیاز داره که در ادامه به آن خواهیم پرداخت و نحوه تکثیر اون رو به روش گیاهچه که خیلی راحت هست به همراه ویدیو آموزش میدیم پس با ما همراه باشید و هرآنچه برای نگهداری گل گندمی باید بدانید رو یاد بگیرید.

معرفی گل گندمی

ایا میدونستید در خونه های یزدی از این گیاه خیلی زیاد پرورش داده میشه؟ اگر یزدی ها این مورد رو تایید میکنن در دیدگاه ها حتما بهمون بگن، نام علمی این گیاه Chlorophytum comosum است که از خانواده Liliaceae  و جزو گیاهان هیمشه سبز می باشد و ماشالا نزدیک به 215 گونه مختلف از اون در گلخانه های نگهداری میشه با رنگ و طرح برگهای مختلف (گل گندمی ابلق میگن بهش) پس اگر در عکسای پایین مدل های مختلف دیدید تعجب نکنید همگی از خانواده گندمی هستند. (بهترین گزینه برای محل کار همین گندمی خودمون هست)

اگر خوب بهش برسید و نور، آبیاری، کود رو براش فراهم کنید تا 30 سانتی متر هم قد میکشه، این گیاه دارای برگهای باریک است که در بیشترین حالت به 25 سانتی متر خواهد رسید که در برخی از گونه ها دارای نوار سفید می باشد که همین رنگ سبز در گونه های مختلف میتونه در وسط یا کنار برگ باشه. جزو گیاهان ارزان که سریع رشد میکنه است و میتونید به عنوان آویز از اون استفاده کنید که وقتی گیاهچه تولید کنه نمیدونید چقدر خوشگل و دلفریب میشه

شرایط نگهداری گل گندمی
شرایط نگهداری گل گندمی

نیازها و شرایط نگهداری گل گندمی

درسته که گفتیم این گیاه مقاوم به نور کم هست و زیاد حساس به نگهداری نیست ولی اگر شرایطی که در ادامه به شما میگیم رو براش فراهم کنید رشد خوبی خواهد داشت و میتونه گیاهچه های زیادی تولید کنه و زیبایی اون چند برابر بشه ولی به طور خلاصه باید گفت که این گیاه به آبیاری متوسط، نور تقریبا زیاد و غیر مستقیم، دمای معمول اتاق، و خاکی با زهکشی بالا نیاز داره که در ادامه تمامی موارد رو مورد بررسی قرار میدیم

چقدر باید آب بدم؟

شاید بیشتر سوالی که در خصوص گیاهان آپارتمانی میشه این هست که چقدر باید بشه آب بدم؟ چند روز یکبار؟ اول کاری بگم که همچین فرمولی برای هیچ گیاهی نداریم که چند روز یکبار آب بدید هر زمان که خاک گلدان به اندازه مورد نظر خشک شد اقدام به آبیاری کنید، برای گل گندمی هم چون این گیاه رطوبت نسبی رو دوست داره و آبیاری زیاد باعث مشکلات در گیاه میشه هر زمان خاک گلدان تا عمق 3 سانتی متری خشک شد بهش آب بدید به همین راحتی هر گیاهی رو کم آبیایر کنید بهتر از این هست که با آبیاری زیاد باعث مرگ اون بشید.

گندمی چقدر نور نیاز داره؟

همانوطر که گفتیم جزو گیاهان مقام به نور کم هست ولی در اون شرایط فقط میتونه زنده بمونه ولی اگر میخواید که رشد خوبی داشته باشه محلی با نور زیااد و فیلتر شده براش فراهم کنید و شاهد رشد سریع و فوق العاده اون باشید. حواستون باشه گفتم نور غیر مستقیم چون اگر در معرض نور مستقیم خورشید باشه منجر به سوختگی برگها خواهد شد.

شرایط نگهداری گل گندمی
شرایط نگهداری گل گندمی
از چه خاکی برای گل گندمی استفاده کنم؟

این گیاه به نسبت بقیه گیاهان آپارتمانی خاک نسبتا سنگین رو دوست داره ولی نباید زهکشی پایینی داشته باشه پس بهترین ترکب برای این گیاه خاک باغچه + ماسه +خاک برگ هست البته از خاک های اماده که در اون از پرلیت استفاده شده هم میتونید برای گلدان این گیاه استفاده کنید.

خرید خاک گلدان با کیفیت و قیمت عالی

بهترین دما

برای اینکه گیاه شما رشد خوبی داشته باشه دمای بین 18 ایل 24 درجه سانتی گرااد میتونه بهترین دما براش باشه ولی هرچقدر که دما بالاتر میره باید میزان آبیاری رو افزایش بدید، ولی به راحتی میتونه دمای 10 درجه سانتی گراد رو تحمل کنهو هیچ مشکلی برای گیاه پیش نیاد. ولی با بالا رفتن دمای برگها ممکن هست ضعیف و خشک بشه

حتما مطالعه کنید
گیاهان گوشت خوار و معرفی 12گونه جذاب این گیاهان + ویدیو
از چه کودی برای تغذیه گندمی استفاده کنم؟

بهتره تغذیه گیاه رو در فصل رشد از بهار تا اواخر تابستان انجام بدید و از کود سه بیست و کود مخصوص زینتی میتونید استفاده کنید نحوه استفاده به این شکل است که شما یک قاشق چای خوری از کود رو در یک لیتر آب حل میکنید و هر دو هفته یکبار به شکل آبیاری به گیاه میدید. زیاده روی در کوددهی موجب مشکلاتی در گیاه شما خواهد شد.

چه زمانی تعویض گلدان داشته باشیم؟

خارج شدن ریشه از زیر گلدان و یا کشیده شدن گیاهچه ها به یک سمت نشانه زمان مناسب تعویض گلدان گندمی می باشد.

گل گندمی
گل گندمی

روشهای تکثیر گل گندمی

تکثیر گل گندمی به دو رشو تقیم بوته و گیاهچه انجام یمشه که هر دو روش خیلی راحت و کاربردی هست، برای تقسیم بوته کافیه زمانی که اقدام به تعویض گلدان میکنید ریشه رو به دو قسمت تقسیم کنید و هر کدام را در گلدان جدید بکارید، در روش گیاهچه که میتویند در فیلم تکثیر گل گندمی به صورت کامل مشاهده کنید شما گیاهچه ها رو از گیاه مادری جدا کنید و سپس در خاک یا آب ریشه دار  کنید به همین راحتی حتما فیلم رو ببینید.

فیلم تکثیر گل گندمی

مشکلات و بیماری های گندمی

ما در مطلبی جدا کاملا به بررسی مشکلات گل گندمی پرداختیم ولی در اینجاهم به صورت خلاصه به برخی از آنها اشاره میکنیم

ضعیف، لاغر، طویل و خشک شدن برگها

اگر این مشکلات به همراه از دست دادن رنگ برگ ها باشه نشانه بالا بودن دمای محل نگهدایر گیاه هست که حتما گلدان را به محلی با دمای پایین تر منتقل کنید و به مدت 15 دقیقه در تشت آب قرار بدید.

ار بین رفتن نوار سفید گل گندمی ابلق

اگر شما گلدان را در محلی با نور کم قرار بدید احتمال داره به مرور زمان نوار سفید رنگ دور برگها محوه بشه

پژمرده و ضعیف شدن برگها

این مشکل بیشتر بخاطر کمبود مواد مغذی در خاک هست که طبق دستور داده شده در بالا گیاه رو تغذیه کنید.

وجود حشرات سبز رنگ

این حشرات حاشیه کناری برگها رو میخورن و باید با استفاده از سم ها سیستماتیک گیاه ر هر 14 روز یکبار سمپاشی کنید.

خاکستری و پژمرده شدن برگهای گندمی

در چنین شرایطی ابتدا سطح زیرین برگها رو بررسی کنید به احتما زیاد تار عنکبوت مشاهده خواهید کرد که نشانه وجود کنه قرمز می باشد، حتما باید  از سم های مخصوص کنه قرمز به میزان نوشته شده روی آن استفاده کنید.

نرم و شفاف شدن برگها

هوای سرد مشکل اصلی هست حتما گیاه رو به محلی با دمای بالا منتقل کنید.

قهوه ای شدن نوک برگها

این مشکل در گل گندمی بیشتر بخاطر تشنگی بیش از حد می باشد ولی احتمال داره که قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید هم گیاه رو دچار مشکل کنه

سوختگی برگ گل گندمی
سوختگی برگ گل گندمی
به وجود اومدن لکه های قهوه ای

خیلی ها از مواد براق کننده برای تمیز نشان دادن گیاه استفاده میکنند که برای گیاهن بسیار مضرر می باشد، اگر دوست دارید که گیاهی شاداب و زیبا داشته بشاید برای تمزی کردن از پارچه نمدار استفاده کنید.

جمع بندی نگهداری و پرورش گل گندمی

همانطور که مطالعه کردی گل گندمی ابلق و گندمی یکی از گیاهانی است که میتویند به راحتی در خانه پرورش بدید و با فراهم کردن نیازهای حداقلی اون یک گیاه سرحال و زیبا خواهید داشت، پیشنهاد میکنم نور و آبیاری رو به درستی فراهم کنید تا شاهد رشد خوب و گیاهچه های زیاد در این گیاه باشید. اگر شما هم تجربه و یا نکاتی در خصوص نگهداری این گیاه دارید در بخش کامنت ها مطرح کنید.

مطالب مرتبط :

با 17 گیاه مناسب محل کار آشنا شوید گیاهان مقاوم

چطور با 6 روش ساده گیاهان آپارتمانی را تمیز و براق کنیم؟

۱۸ دیدگاه

 1. سلام واقعا عالی بود من فکر میکردم باید آب زیاد بدم بهش برگاش سیاه شده بود
  خیلی ممنون از مطالب خوبتون

 2. چند وقتیست که متوجه شدم حشره هایی کرم مانند (شبیه کرم ابریشم) روی برگها و در قسمت های داخلی تر گیاه در حال زندگی هستند. ندیدم زیاد از برگها بخورند. چه نوع سمی استفاده کنم تا اونها را از بین ببرم. رنگشون هم خاکستری هست تقریبا.

 3. سلام وقت بخیر گل گندمی من مدتی سر برگهاش قهوه ای میشه و کل برگ رو میگیره خاکش رو حدود سه ماه پیش عوض کردم با همون فرمول شما نور و ابیاریش مثل سابقه ولی برگهاش میسوزند ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 4. سلام مدتی هست گل گندمی من برگهاش کم رنگ شده و یه عدادی هم زرد رنگ شده و بعضی برگها هم نوکشون خشک شده . لطفا راهنمایی کنید . متشکرم

 5. سلام من از گل و گیاه اطلاعاتی ندارم تصمیم گرفتم تو بالکن آپارتمانم چندتا گلدون بزارم چه پیشنهادی میدین که هم زیبا باشه هم رسیدگی زیادی نخواد واسه بچه هم حساسیتی نداشته باشه ممنون

  1. سلام دوست خوبم
   شما میتونید از گیاهان زیر استفاده کنید
   اگر در مکان‌های آفتابی و گرم‎ ‎زندگی می‌کنید گیاهان زیر خوبه
   تاج خروس، تاج خروس برگی، بگونیای همیشه گل دار، داوودی
   اما در مکان‌های نیمه سایه گیاهانی از قبیل گل حنا (امپیشن)، فلوکس، زنبق رشتی (همیرو کالیس)، پتوس، برگ بیدی
   در ضمن برای اینکه کاملا با گیاهان مناسب بالکن و شرایط نگهداریشون آشنا بشید لینک زیر رو هم مطالعه کنید
   گیاهان مناسب بالکن

 6. سلام منطقه ما ناحیه معتدل کوهستانیه و پاییزای سرد داره پیشنهاد کدوم گیاه آپرتمانی رو برای این منطقه می دید

  1. سلام منظورتون گیاهچه های گل گندمی هست؟ گیاهچه ها بزرگ میشن شما میتونید هم جداشون کنید و به صورت گیاه جدید بکارید هم میتونه روی گیاه قبلی بمونه و گندمیتون زیبایی بینظیری پیدا کنه.

 7. سلام خسته نباشید . گیاه گندمی که چند هفته ای هست خریدم ش برگ های وسطی سیاه شدن چند روزیه برگ های بیرونی هم نوک شون سیاه شده . چکار باید کرد ؟ آیا آبیاری زیاده؟ ضمنا توی عکس بالا دیدم خاک سبک و غنی میخواد ولی در مطالب پایین ش دیدم خاک سنگین با زهکشی میخواد . آیا خاک کاکتوس بدرد ش میخوره ؟ ممنونم

  1. بله آبیاری رو کم کنید. هر دو خاک براش خوبه. گندمی گیاه کم توقعی هست. خاک برگ و پیت ماس و پرلیت و یا کمی ورمی کمپوست براش خاک خیلی خوبی می تونه باشه

 8. سلام
  گیاه گندمی من ساقه هایی که در انتهای اونها گیاهچه های جدید هست خیلی طویلند که به نظرم ظاهر خوبی نداره-علتش چی می تونه باشه؟ این گیاه رو جاهای زیادی دیدم ولی هیچکدوم مثل گیاه گندمی من نبودن.ممنون میشم راهنماییم کنین.

ارسال پاسخ