17 از بهترین گیاهان تصفیه کننده هوای خانه؛ از بین بردن سموم

گیاهان تصفیه کننده هوا
گیاهان تصفیه کننده هوا

با گیاهان تصفیه کننده هوا اتاق آشنا شوید : امروزه آلودگی هوا جزو 5 مشکل بزرگ بشر هست که راه حل های گوناگونی برای آن پیشنهاد شده، این مشکل از تغییر سبک زندگی ما، ناکارآمدی دولت ها و… به وجود اومد، ما در این مطلب در مورد گیاه مناسب برای تصفیه هوای خانه صحبت میکنیم تا شما بتونید با راهکار خانگی و پویا آلودگی محیط خونه رو از بین ببرید. تا حالا بجز زیبایی که گل ها به محل کار یا منزل ما میدهند به این فکر کردید که گیاهان تولید کننده اکسیژن هم وجود دارند؟ خیلی ها فکر میکنند اگر در و پنجره هارو بسته نگهداریم هوای داخل خونه تمیز میشه و دیگه آلودگی نخواهد بود. اما این نظریه کاملا اشتباه هست برای اینکه هوای محیط پاک باشه دو راه وجود داره یا باید از دستگاه های تصفیه کننده هوا استفاده کنیم یا باید گیاهانی تصفیه کننده هوا رو در منزل نگهداری کنیم.

شما میتونید یکی از گیاهان معرفی شده رو در اتاق خواب با توجه به شرایط نگهداریشون داشته باشید تا خواب راحتتری رو شب ها تجربه کنید. در ادامه به بررسی تحقیقات انجام شده و همچنین چرا و چطور گیاهان میتوانند محیط خانه ما را تصفیه کنند می پردازیم پس با ما همراه باشید.

تحقیقات انجام شده روی گیاهان

در ادامه 4 تحقیق که روی گیاهان انجام شده را مورد بررسی قرار میدیم که نشان میدهید گیاهان تصفیه کننده هوا چطور میتونند خانه ما را تصفیه کنند.

بنر گل من و تو

تحقیقات سال 1996

تعداد زیادی تحقیق در سالهای 1996 انجام شده که نشان میداد که در اتاق خوابی که گیاه وجود دارد میزان میکروب حدود 50 درصد کمتر از اتاق خواب هایی است که هیچ گیاهی در آن وجود نداشت.

تحقیقات معروف ناسا

یکی از معروف ترین آزمایش هایی که در سایت های مختلف نتایج آن را میتوانید مشاهده کنید تحقیقات ناسا بود که نشان میدهد که وجود گیاهان آپارتمانی در مراکز ناسا تاثیر قابل توجهی در بهبود کیفت هوا داشته و بر این اساس هوای محیط کار و منزل میتونه سالم تر باشه، همچنین گیاهان میتوانند سموم شیمایی مانند آمونیاک، بنزن، فرمالدهید و… را تا میزان قابل توجهی کاهش دهند. در ادامه گیاهانی که ناسا معرفی کرده را برای شما معرفی میکنیم.

تحقیقات دکتر ولترتون

دکتر ولترتون در سال 1985 آزمایشات متعددی بر روی گیاهان و گاز منواکسید کربن و دی اسید نیتروژن انجام داد اون بیشتر ای آزمایش را روی گیاه گندمی انجام داد، او به این شکل این کار را انجام داد که گیاه گندمی را در اتاقی مهر و موم شده قرار داد و سپس گاز های گفته شده را وارد اتاق کرد پس از گذت 24 ساعت میزان گازهای موجود در اتاق به اندازه قابل توجهی کاهش پیدا کرده بود.

تحقیق دوم دکتر ولترتون؛ فرمالدهید

دکتر ولترتون تحقیق دیگری در خصوص توانای گیاهان در جذب فرمالدهید انجام داد، او گیاهانی رو که توانایی از بین بردن و جذب فرمالدهید رو داشتتند در یک فضای بسته قرار داد و محل آزمایش را با فرمالدهید پر کرد پس از گذشت مدتی گیاهان میزان این ماده را در هوا به شکل قابل توجهی کاهش دادند، حال شاید برای شما سوال پیش اومده باشه که اصلا فرمالدهید چیه؟ فرمالدهید یک سم خانگی است که از لوازم خانگی خارج میشود و هوای خانه را آلوده میکند.

گیاهان چطور هوای اتاق را تصفیه میکنند؟
گیاهان چطور هوای اتاق را تصفیه میکنند؟

گیاهان چطور هوای اتاق را تصفیه میکنند؟

به نظر من و طبق تحقیقات انجام شده روی گیاهان میشه گفت که گیاهان تسفیه کننده هوا یکی از بهترین و ضررترین راهها برای از بین بردن آلودگی هوا مخصوصا داخل خانه می باشد. چون گیاهان میتونند به راحتی سموم و مواد شیمایی موجود در هوا را جذب کنند و بجای آن به شما هوای تازه تحویل دهند. خب گیاه چطور و چگونه این سموم را جذب میکند؟

در اولی قدم گیاهان با استفاده از برگهای خود سموم را جذب کرده و به ریشه انتقال میدهند، جالب است بدانید در یک اقدام عجیب همین مواد مضرر به مرور به به مواد مغذی تبدیل میکنند.

علاوه بر جذب سموم گیاهان از طریق برگ میتوانند دی اکسید کربن را جذب میکنند و سپس طبق آنچه تا حالا شنیدید عمل فتوسنتز را انجام میده و برای شما اکسیژن تازه را برای شما به ارمغان میاورد. ولی گیاهان به اندازه درختها نمیتوانند اکسیژن را پمپاژ کنند و باید به گیاه نزدیک شوید ولی با افزایش تعداد گیاهان میزان اکسیژن بالا خواهد رفت

در قدم دوم گیاهان میتونند از طریق ریشه هم سموم را جذب کنند

حال با خواندن مطالب گفته شده در بالا به نظرتون بهترین راه برای داشتن اکسیژن تازه و هوای بدون سمسوم در اتاق استفاده از  گیاهان آپارتمانی نیست؟ پس اگر موافق باشید بریم سراغ معرفی 17 گیاه مناسب برای تصفیه هوای خانه ؟

بهترین گیاه تصفیه کننده هوا : پوتوس

نام علمی این گیاه EPIPREMNUM AUREUM میباشد که بیشتر با نام Pothos شناخته میشود، پتوس، گیاهی زیبا و بومی جزایر سلیمان می‌باشد و جزو گیاهان رونده است، بدین شکل که می‌توانید پس از بلند شدن ساقه‌‌ها و برگ‌ها، مسیری برایش تعیین نمایید تا در همان مسیر به رشد خود ادامه داده و زینت‌بخش فضای شما باشد. این گیاه به نام‌هایی مانند پوتین طلایی یا انگور نقره‌ای نیز معروف است. ولی همگان آم را با نام پوتوس یا پتوس می‌شناسند.

از آنجایی که پتوس نگهداری ساده‌ای دارد، در اکثر خانه‌ها آن را به عنوان گیاهی زینتی و آپارتمانی نگه می‌دارند. این گیاه به دلیل تصفیه‌کننده بودن مورد توجه عموم قرار دارد و سمومی چون فرمالدئید، تولوئن، زایلن و بنزن را پاک می‌کند. به همین دلیل برای اتاق‌های خوابتان بسیار مناسب است.

پتوس گیاه تصفیه کننده هوا
پتوس گیاه تصفیه کننده هوا

گیاه تولید کننده اکسیژن : نخل پروانه یا نخل اریکا

یکی از گزینه های بسیار عالی برای زیبایی بخشیدن به محیط خانه و یا محل کار نخل اریکا می باشد. نخل اریکا از خانواده اریکاسه (ARECACEAE) می باشد که آلودگی‌ هوا را از بین می‌برد. محققان می‌گویند این نوع نخل برای کسی که سرما خورده و یا سینوزیتش عود کرده، مثل یک داروی قوی عمل می‌کند. زیرا رطوبت ملایمی را در هوا آزاد می‌کند. خود این موضوع موجب می‌شود که تنفس راحت‌تر شود و فرد سریع‌تر به خواب برود.

نکته بسیار مهمی که وجود دارد نخل اریکا یکی از بهترین تصفیه کننده های هوا میباشد چرا که تولوئن و هیدروکربن های مضر را از هوا تصفیه میکند همچنین این گیاه در روز بیش از ۱ لیتر آب از برگهای خود تبخیر میکند که باعث مرطوب شدن هوا می شود.

نخل اریکا برای تصفیه هوا
نخل اریکا برای تصفیه هوا

گیاه تصفیه کننده هوا :  سرخس برگ شمشیری

سرخس برگ شمشیری با نام علمی Nephrolepis exaltata، یک گیاه جذاب است که از زمان ویکتوریا تاکنون خودنمایی می‌کند. این گیاه در رده نهم لیست 50 گیاه تصفیه‌کننده هوا قرار دارد زیرا به راحتی آلودگی‌های درون داخل اتاق به خصوص فرمالدئید را حذف می‌کند. سرخس برگ شمشیری بومی نواحی استوایی میباشد و ارتفاع آن به حدود یک تا دومتر می رسد و گسترش بسیار زیادی دارد. سرخس گیاهی همیشه سبز است و هم به صورت گلدانی، هم به صورت آویزی استفاده می شود. این گیاهان بدون گل هستند و در مجموع به آنها کریپتوگام گویند.

اینجا به طور کامل سرخس رو برای شما معرفی کردیم برای مطالعه کلیک کنید.

سرخس برای تصفیه هوای اتاق
سرخس برای تصفیه هوای اتاق

کم نور ترین گیاه تصفیه کننده هوا :  آگلونما

آگلونما یا همیشه سبز چینی، ساده‌ترین گیاه خانگی به شمار می‌رود زیرا در نور کم و مناطقی از خانه (مثل اتاق خواب تاریک) که هیچ گیاهی رشد نمی‌کند، به خوبی رشد می‌کند. بهترین نکته این گیاه این است که در زمان کمتر سموم بیشتری را از بین می‌برد. آگونما گیاه بسیار زیبایی است با برگ های ابلق با ساقه ها کوتاه و برگ های بیرون آمده از غلاف ، نیزه ای شکل و خم شده به طرف پایین با طول 12 تا 15 سانتیمتر (که گاه تا 20 سانتیمتر نیز می رسند)؛ مقاومت خوبی در برابر سایه و خشکی دارد. گلهای این گیاه سفید و در تابستان آشکار می‌شود. میوه‌های آن قرمز رنگ می‌باشد.

نحوه قلمه زدن و تکثیر آگلونما به همراه ویدیو آموزشی را میتوانید از این لینک مطالعه بفرمایید.

آگلونما و تصفیه هوای اتاق
آگلونما و تصفیه هوای اتاق

سانسوریا یا همان زبان مادرشوهر

گیاه ماری یا همون سانسوریای (Sansevieria) خودمون (Snake Plant) که بهش نام زبان مادرشوهر (Mother-in-Law’s Tongue) هم میگن یکی از دیگر گیاهان تصفیه کننده هوا است که در لیست های دیگری هم مانند گیاهان مقاوم به نور کم هم دیده میشه، این گیاه به خوبی میتونه با فراهم کردن شرایط درست نگهداری تا 2 متر هم رشد داشته باشه، بهتره برای رشد خوب در محلی با نور زیاد ولی فیلتر شده نگهداری بشه و آبیاری زمانی انجام بشه که خاک گلدات نا عمق 2 الی سه سانتی متری خشک شده باشه چون آبیاری زیاد رو دوست نداره

سانسوریا میتونه به راحتی سهم های فرمالدهید، تری‌کلرواتلین، بنزن و زایلین از بین ببره

سانسوریا از گیاهان تصفیه کننده هوا برای اتاق
سانسوریا از گیاهان تصفیه کننده هوا برای اتاق

گیاه تولید کننده اکسیژن : اسپاتی فیلوم

گل چمچه‌ای یا برگ‌قاشقی با نام علمی spathyphylum (اسپاتی فیلوم) که بهش گل چمچه‌ای هم میگن گیاه بسیار زیبایی است که می‌تواند به تنهایی تا 60 درصد هوای داخل خانه را تصفیه کند. نکته جالب این گیاه آن است که گرده‌ها یا هاگ‌های بسیار ریز را از طریق برگ‌هایش جذب می‌کند و از طریق ریشه‌هایش به عنوان غذا استفاده می‌کند.

گل چمچمه‌ای

از این لینک با مشکلات اسپاتی فیلوم آشنا شوید.

ارزان ترین گیاه تصفیه کننده هوا : گیاه عنکبوتی یا گل گندمی

گیاه عنکبوتی با نام علمی Chlorophytum comosum بسیار سریع رشد می‌کند و می تواند در عرض 12 روز تمام سموم داخل هوای اتاق را دفع کند. این گیاه به خصوص برای افرادی که آلرژی گرد و غبار دارند، عالی است. گیاهی است زیبا و همیشه سبزکه به دلیل کم توقع بودن برای افراد مبتدی و نام آشنا نگهداری گیاهان آپارتمانی بسیارمناسب است. این گیاه میتونه به راحتی فرمالدهید و زایلین رو از بین ببره

گندمی از گیاهان تصفیه کننده هوا
گندمی از گیاهان تصفیه کننده هوا
اگر با نگهداری گل گندمی مشکل دارید، مقاله مشکلات نگهداری گل گندمی را مطالعه کنید.

گیاه همیشه سبز تصفیه کننده هوا : نخل راپیس

نخل راپیس با نام علمی Rhapis excels یکی از مؤثرترین گیاهان در پاکسازی هوا از آلودگی‌های فرمالدئید، آمونیاک، زایلین و تولوئن است. نخل راپیس یکی از گیاهان بسیار مناسب برای محل کار نیز می باشد. جذابیت این نخل در برگ های همیشه سبز آن می باشد.

نخل راپیس

لوس ترین گیاه تصفیه کننده هوا : فیکوس بنجامین

فیکوس بنجامین یکی از بهترین تصفیه‌کننده‌های هواست که تمامی آلودگی‌های ناشی از فرش و مبلمان نظیر فرمالدئید، بنزن و تری کلرو اتیلن را خذف می‌کند. یکی از بهترین گیاهان مناسب برای ادارات و آپارتمان که میتونه در محیط سر پوشیده زندگی کنه، ولی خیلی لوسه در ضمن این گیاه و به جابجایی بسیار حساس هست و نیاز به رطوبت برای نگهداری داره اگر خوب بهش برسید ارتفاعش به 5 متر هم میرسه به نور کافی و غیر مستقیم نیاز داره که در کشور ما بیشتر نوع ابلق اونو مردم میشناسن در کل یک گیاه مناسب برای آپارتمان و پاسیو به حساب میاد.

این گیاه در گونه ابلق (فیکوس بنجامین ابلق)، برگ‌ها به رنگ سبز روشن و سفید – کرم هستند، آویزان بودن شاخه‌ها در بنجامین ابلق بیشتر است ولی برعکس رشد ریشه زیادی ندارد؛ به همین دلیل انواع ابلق را روی نوع برگ سبز پیوند می‌زنند. یکی دیگر از دلایل پیوند این است که معمولا بنجامین را به‌دلیل حساسیت بالا و مقاومت کم در برابر عوامل محیطی روی فیکوس بنجامین پیوند می‌زنند تا مقاوم‌تر شود.

فیکوس بنجامین

اگر در نگهداری فیکوس بنجامین مشکل دارید این لینک را مطالعه بفرمایید.

بهترین گیاه تولید کننده اکسیژن : آلوئه‌وار

آلوئه‌ورا از آن دست گیاهانی است که نگهداری بسیار راحتی دارد و از نظر ناسا یکی از بهترین گیاهان برای تصفیه هوا به شمار می‌رود؛ ضمن اینکه برای زیباسازی داخل خانه هم بسیار مناسب است.

جالب است بدانید که آلوئه‌ورا در طول شب به طورمداوم اکسیژن آزاد می‌کند و برای اتاق خواب واقعا ایده‌آل است. این گیاه همچنین با گازهای بنزن (که از مواد شوینده و پلاستیک منتشر می‌شود) و فرمالدئید (که از لاک‌ها و کف‌پوش‌ها متصاعد می‌شود) مبارزه می‌کند و هوا را کاملا پاک نگه می‌دارد.

نام آلوئه ورا در لغت به معنای «ماده تلخ درخشان» که از کلمه عربی «آلوئه» گرفته شده است. اگر تیغ هایی را که در لبه برگ ها قرار دارند جدا کنیم از جای خالی آنها ژلی ترشح می شود که تمام خواص گیاه در آن قرار دارد. این گیاه را با نام صبر‌زرد نیز میشناسند و ازجمله گیاهانی است که در طب سنتی هند «آیورودا» ،جنبه‌های درمانی مختلفی دارد

زمانی که لکه‌های قهوه‌ای روی برگ‌های آن ظاهر شود، به معنی بالا بودن مواد شیمیایی مضر در فضا است.

آلوئه‌وار

نخل بامبو گیاه شانس و تصفیه کننده

در لیتس گیاهان تصفیه کننده هوای هم بامبو هست و هم شامادورا، هر دو رشد بسیار خوبی دارند نخل بامبو مثل فیلتر هوا عمل می‌کند. جالبه بدونید که این گیاه با حیوانات خانگی ربطه خوبی داره و در کنار هم میتونند زندگی خوبی داشته باشند. فقط توجه کنید که برای داشتن رشد خوب باید نور خوبی براش فراهم کنید. راستی حتما مطلب گیاهان سمی را مطالعه کنید. این گیاه میتونه سم های فرمالدهید، تری‌کلرواتلین و بنزن رو از بین ببره

بامبو و شامادورا برای تصفیه خانه
بامبو و شامادورا برای تصفیه خانه

بهترین گیاه تصفیه کننده هوا : پاپیتال

پاپیتال یا عَشَقه معمولی را اصولا بر روی دیوارها دیده اید. از نظر ناسا یکی از بهترین گیاهان تصفیه کننده هوا پاپیتال میباشد. شما می توانید با کاشتن چند شاخه پاپیتال در خاک و یا نگهداری آن ها در آب هوای خانه را میتوانید پاکسازی کنید. پاپیتال در سبدهای آویز زیبایی بسیار خوبی را به خانه می دهند. فرمالدهید و بنزن جزو سمومی می باشد که عشقه معمولی  آنها را از بین می برد.

پاپیتال

گیاهان تصفیه کننده هوا : گل داوودی

نام علمی این گیاه Chrysanthemum هست و داری 200 گونه مختلف می بشاد. این گیاه یک ساله و چند ساله می باشد که نوع گونه ای که شما تهیه میکنید بستگی دارد و روی بسته بندی حتما نوشته خواهد شد. گل داوودی دارای برگ های سبز نیره و گلهای با واریته های رنگی گوناگون می باشد. این گل، تصفیه کننده بسیار خوبی می باشد و سموم مانند فرمالدهید، بنزن، آمونیاک، زایلن و تولوئن را از بین می‌برد. گل داوودی از جمله گیاهانی است که شب اکسیژن بسیار زیادی را از خود آزاد می کند و این باعث می شود شما یک خواب خیلی راحتی را تجربه کنید.

معرفی و نگهداری گل داوودی
معرفی و نگهداری گل داوودی

گیاه تصفیه کننده هوا : دراسنا کامپکت

دراسنا کامچکت از خانواده دراسنا می باشد، ممانند دراسنا پرچمی ، بلالی ، که جزو گیاهان مقاوم و راحتی هستند. دراسنا کامپکت گیاهی مقاوم و مناسب برای مکان های خاص مثل بانک، ادارات، شرکت ها و مکان های کم نور است. از جمله گیاهانی است که برای گیاهان کم نور بسیار مناسب است. گیاهی است که موقع کوچک بودن برای روی میز زیبا می باشد ولی به مرور زمان بزرگ شده و ارتفاع می گیرد. فقط نسبت به چند عامل حساس است که باعث میشود برگ ها زرد یا قهوه ای شوند و یا نوم برگ ها دچار سوختگی بشود و ظاهر زشتی پیدا کند اما با نگهداری درست این مشکل حل می شود.

دراسنا کامپکت یکی از بهترین گیاهان برای از بین بردن تری‌کُلُرواتیلن موجود در هواست.

گل دراسنا کامپکت
گل دراسنا کامپکت

دراسنا درمنسیس از گیاهان تصفیه کننده

یکی از گونه های جذاب و کمیاب در این از انواع دراسنا، دراسینا درمنسیس (Dracaena Deremensis)هست که با فراهم کردن شرایط درست نگهداری میتونه تا 4 متر رشد داشته باشه این گیاه میتونه سموم زایلین، تری‌کلرواتلین و فرمالدهید رو از بین ببره

دراسنا درمنسیس
دراسنا درمنسیس

گیاه آنتوریوم

آنتوریوم که بهش در بعضی منابع درفش هم میگن گلهای فوق العاده جذاب و دوست داشتنی داره و به نور متوسط و آبیاری متوسط نیاز داره از خوبی های این گیاه این است که از 365 روز سال 300 روز با فراهم کردن شرایط خوب گل خواهد داشتف اسن گیاه سمومی مانند فرمالدهید، آمونیاک، زایلین و تولوئن. رو از بین میبره

آنتوریوم  گیاه تصفیه کننده هوا
آنتوریوم گیاه تصفیه کننده هوا

شما را با گیاهان تصفیه کننده هوا خانه آشنا کردیم که میتونید از آنها در اتاق خواب و پذیرایی استفاده کنید و علاوه بر زیبایی از اکسیژنی که تولید میکنند هم استفاده کنید، این در بین گیاهان اکسیژن ساز پتوس، آگلونما، اسپاتی فیلوم، نخل اریکا برای کسانی که تازه کار هستند در نگهداری گل و گیاه بسیار مناسب می باشد.