12 از بهترین گیاهان تصفیه کننده هوای خانه و مقاوم

گیاهان تصفیه کننده هوا - گیاه تصفیه کننده هوا
گیاهان تصفیه کننده هوا - گیاه تصفیه کننده هوا

با گیاهان تصفیه کننده هوا اتاق آشنا شوید : سلام میکنم به دوستان خوبم در گل من و تو مطلبی که امروز برای شما آماده کردم در مورد گیاه مناسب برای تصفیه هوای خانه صحبت کنیم. تا حالا بجز زیبایی که گل ها به محل کار یا منزل ما میدهند به این فکر کردید که گیاهان تولید کننده اکسیژن هم وجود دارند؟ خیلی ها فکر میکنند اگر در و پنجره هارو بسته نگهداریم هوای داخل خونه تمیز میشه و دیگه آلودگی نخواهد بود. اما این نظریه کاملا اشتباه هست برای اینکه هوای محیط پاک باشه دو راه وجود داره یا باید از دستگاه های تصفیه کننده هوا استفاده کنیم یا باید گیاهانی تصفیه کننده هوا رو در منزل نگهداری کنیم.

شما میتونید یکی از گیاهان معرفی شده رو در اتاق خواب با توجه به شرایط نگهداریشون داشته باشید تا خواب راحتتری رو شب ها تجربه کنید.

موافقید بریم سراغ معرفی 12 گیاه مناسب برای تصفیه هوای خانه ؟

 1. پتوس
 2. اریکا
 3. سرخس برگ شمشیری
 4. آگلونما
 5. اسپاتی فیلوم
 6. گل عنکبوتی
 7. نخل راپیس
 8. فیکوس بنجامین
 9. آلوئه ورا
 10. پاپیتال
 11. گل داوودی
 12. دراسنا کامپکت

بهترین گیاه تصفیه کننده هوا : پوتوس

نام علمی این گیاه EPIPREMNUM AUREUM میباشد که بیشتر با نام Pothos شناخته میشود، پتوس، گیاهی زیبا و بومی جزایر سلیمان می‌باشد و جزو گیاهان رونده است، بدین شکل که می‌توانید پس از بلند شدن ساقه‌‌ها و برگ‌ها، مسیری برایش تعیین نمایید تا در همان مسیر به رشد خود ادامه داده و زینت‌بخش فضای شما باشد. این گیاه به نام‌هایی مانند پوتین طلایی یا انگور نقره‌ای نیز معروف است. ولی همگان آم را با نام پوتوس یا پتوس می‌شناسند.

از آنجایی که پتوس نگهداری ساده‌ای دارد، در اکثر خانه‌ها آن را به عنوان گیاهی زینتی و آپارتمانی نگه می‌دارند. این گیاه به دلیل تصفیه‌کننده بودن مورد توجه عموم قرار دارد و سمومی چون فرمالدئید، تولوئن، زایلن و بنزن را پاک می‌کند. به همین دلیل برای اتاق‌های خوابتان بسیار مناسب است.

گیاه تولید کننده اکسیژن : نخل پروانه یا نخل اریکا

یکی از گزینه های بسیار عالی برای زیبایی بخشیدن به محیط خانه و یا محل کار نخل اریکا می باشد. نخل اریکا از خانواده اریکاسه (ARECACEAE) می باشد که آلودگی‌ هوا را از بین می‌برد. محققان می‌گویند این نوع نخل برای کسی که سرما خورده و یا سینوزیتش عود کرده، مثل یک داروی قوی عمل می‌کند. زیرا رطوبت ملایمی را در هوا آزاد می‌کند. خود این موضوع موجب می‌شود که تنفس راحت‌تر شود و فرد سریع‌تر به خواب برود.

نکته بسیار مهمی که وجود دارد نخل اریکا یکی از بهترین تصفیه کننده های هوا میباشد چرا که تولوئن و هیدروکربن های مضر را از هوا تصفیه میکند همچنین این گیاه در روز بیش از ۱ لیتر آب از برگهای خود تبخیر میکند که باعث مرطوب شدن هوا می شود.

نخل پروانه ای تصفیه کننده هوا

گیاه تصفیه کننده هوا :  سرخس برگ شمشیری

سرخس برگ شمشیری با نام علمی Nephrolepis exaltata، یک گیاه جذاب است که از زمان ویکتوریا تاکنون خودنمایی می‌کند. این گیاه در رده نهم لیست 50 گیاه تصفیه‌کننده هوا قرار دارد زیرا به راحتی آلودگی‌های درون داخل اتاق به خصوص فرمالدئید را حذف می‌کند. سرخس برگ شمشیری بومی نواحی استوایی میباشد و ارتفاع آن به حدود یک تا دومتر می رسد و گسترش بسیار زیادی دارد. سرخس گیاهی همیشه سبز است و هم به صورت گلدانی، هم به صورت آویزی استفاده می شود. این گیاهان بدون گل هستند و در مجموع به آنها کریپتوگام گویند.

اینجا به طور کامل سرخس رو برای شما معرفی کردیم برای مطالعه کلیک کنید.

 سرخس برگ شمشیری
سرخس برگ شمشیری

کم نور ترین گیاه تصفیه کننده هوا :  آگلونما

آگلونما یا همیشه سبز چینی، ساده‌ترین گیاه خانگی به شمار می‌رود زیرا در نور کم و مناطقی از خانه (مثل اتاق خواب تاریک) که هیچ گیاهی رشد نمی‌کند، به خوبی رشد می‌کند. بهترین نکته این گیاه این است که در زمان کمتر سموم بیشتری را از بین می‌برد. آگونما گیاه بسیار زیبایی است با برگ های ابلق با ساقه ها کوتاه و برگ های بیرون آمده از غلاف ، نیزه ای شکل و خم شده به طرف پایین با طول 12 تا 15 سانتیمتر (که گاه تا 20 سانتیمتر نیز می رسند)؛ مقاومت خوبی در برابر سایه و خشکی دارد. گلهای این گیاه سفید و در تابستان آشکار می‌شود. میوه‌های آن قرمز رنگ می‌باشد.

نحوه قلمه زدن و تکثیر آگلونما به همراه ویدیو آموزشی را میتوانید از این لینک مطالعه بفرمایید.

آگلونما

گیاه تولید کننده اکسیژن : اسپاتی فیلوم

گل چمچه‌ای یا برگ‌قاشقی با نام علمی spathyphylum (اسپاتی فیلوم) گیاه بسیار زیبایی است که می‌تواند به تنهایی تا 60 درصد هوای داخل خانه را تصفیه کند. نکته جالب این گیاه آن است که گرده‌ها یا هاگ‌های بسیار ریز را از طریق برگ‌هایش جذب می‌کند و از طریق ریشه‌هایش به عنوان غذا استفاده می‌کند.

گل چمچمه‌ای

از این لینک با مشکلات اسپاتی فیلوم آشنا شوید.

ارزان ترین گیاه تصفیه کننده هوا : گیاه عنکبوتی یا گل گندمی

گیاه عنکبوتی با نام علمی Chlorophytum comosum بسیار سریع رشد می‌کند و می تواند در عرض 12 روز تمام سموم داخل هوای اتاق را دفع کند. این گیاه به خصوص برای افرادی که آلرژی گرد و غبار دارند، عالی است. گیاهی است زیبا و همیشه سبزکه به دلیل کم توقع بودن برای افراد مبتدی و نام آشنا نگهداری گیاهان آپارتمانی بسیارمناسب است.

گیاه عنکبوتی

اگر با نگهداری گل گندمی مشکل دارید، مقاله مشکلات نگهداری گل گندمی را مطالعه کنید.

گیاه همیشه سبز تصفیه کننده هوا : نخل راپیس

نخل راپیس با نام علمی Rhapis excels یکی از مؤثرترین گیاهان در پاکسازی هوا از آلودگی‌های فرمالدئید، آمونیاک، زایلین و تولوئن است. نخل راپیس یکی از گیاهان بسیار مناسب برای محل کار نیز می باشد. جذابیت این نخل در برگ های همیشه سبز آن می باشد.

 

نخل راپیس

لوس ترین گیاه تصفیه کننده هوا : فیکوس بنجامین

فیکوس بنجامین یکی از بهترین تصفیه‌کننده‌های هواست که تمامی آلودگی‌های ناشی از فرش و مبلمان نظیر فرمالدئید، بنزن و تری کلرو اتیلن را خذف می‌کند. یکی از بهترین گیاهان مناسب برای ادارات و آپارتمان که میتونه در محیط سر پوشیده زندگی کنه، ولی خیلی لوسه در ضمن این گیاه و به جابجایی بسیار حساس هست و نیاز به رطوبت برای نگهداری داره اگر خوب بهش برسید ارتفاعش به 5 متر هم میرسه به نور کافی و غیر مستقیم نیاز داره که در کشور ما بیشتر نوع ابلق اونو مردم میشناسن در کل یک گیاه مناسب برای آپارتمان و پاسیو به حساب میاد.

این گیاه در گونه ابلق (فیکوس بنجامین ابلق)، برگ‌ها به رنگ سبز روشن و سفید – کرم هستند، آویزان بودن شاخه‌ها در بنجامین ابلق بیشتر است ولی برعکس رشد ریشه زیادی ندارد؛ به همین دلیل انواع ابلق را روی نوع برگ سبز پیوند می‌زنند. یکی دیگر از دلایل پیوند این است که معمولا بنجامین را به‌دلیل حساسیت بالا و مقاومت کم در برابر عوامل محیطی روی فیکوس بنجامین پیوند می‌زنند تا مقاوم‌تر شود.

فیکوس بنجامین

اگر در نگهداری فیکوس بنجامین مشکل دارید این لینک را مطالعه بفرمایید.

بهترین گیاه تولید کننده اکسیژن : آلوئه‌وار

آلوئه‌ورا از آن دست گیاهانی است که نگهداری بسیار راحتی دارد و از نظر ناسا یکی از بهترین گیاهان برای تصفیه هوا به شمار می‌رود؛ ضمن اینکه برای زیباسازی داخل خانه هم بسیار مناسب است.

جالب است بدانید که آلوئه‌ورا در طول شب به طورمداوم اکسیژن آزاد می‌کند و برای اتاق خواب واقعا ایده‌آل است. این گیاه همچنین با گازهای بنزن (که از مواد شوینده و پلاستیک منتشر می‌شود) و فرمالدئید (که از لاک‌ها و کف‌پوش‌ها متصاعد می‌شود) مبارزه می‌کند و هوا را کاملا پاک نگه می‌دارد.

نام آلوئه ورا در لغت به معنای «ماده تلخ درخشان» که از کلمه عربی «آلوئه» گرفته شده است. اگر تیغ هایی را که در لبه برگ ها قرار دارند جدا کنیم از جای خالی آنها ژلی ترشح می شود که تمام خواص گیاه در آن قرار دارد. این گیاه را با نام صبر‌زرد نیز میشناسند و ازجمله گیاهانی است که در طب سنتی هند «آیورودا» ،جنبه‌های درمانی مختلفی دارد

زمانی که لکه‌های قهوه‌ای روی برگ‌های آن ظاهر شود، به معنی بالا بودن مواد شیمیایی مضر در فضا است.

آلوئه‌وار

بهترین گیاه تصفیه کننده هوا : پاپیتال

پاپیتال یا عَشَقه معمولی را اصولا بر روی دیوارها دیده اید. از نظر ناسا یکی از بهترین گیاهان تصفیه کننده هوا پاپیتال میباشد. شما می توانید با کاشتن چند شاخه پاپیتال در خاک و یا نگهداری آن ها در آب هوای خانه را میتوانید پاکسازی کنید. پاپیتال در سبدهای آویز زیبایی بسیار خوبی را به خانه می دهند. فرمالدهید و بنزن جزو سمومی می باشد که عشقه معمولی  آنها را از بین می برد.

پاپیتال

گیاهان تصفیه کننده هوا : گل داوودی

نام علمی این گیاه Chrysanthemum هست و داری 200 گونه مختلف می بشاد. این گیاه یک ساله و چند ساله می باشد که نوع گونه ای که شما تهیه میکنید بستگی دارد و روی بسته بندی حتما نوشته خواهد شد. گل داوودی دارای برگ های سبز نیره و گلهای با واریته های رنگی گوناگون می باشد. این گل، تصفیه کننده بسیار خوبی می باشد و سموم مانند فرمالدهید، بنزن، آمونیاک، زایلن و تولوئن را از بین می‌برد. گل داوودی از جمله گیاهانی است که شب اکسیژن بسیار زیادی را از خود آزاد می کند و این باعث می شود شما یک خواب خیلی راحتی را تجربه کنید.

معرفی و نگهداری گل داوودی
معرفی و نگهداری گل داوودی

گیاه تصفیه کننده هوا : دراسنا کامپکت

دراسنا کامچکت از خانواده دراسنا می باشد، ممانند دراسنا پرچمی ، بلالی ، که جزو گیاهان مقاوم و راحتی هستند. دراسنا کامپکت گیاهی مقاوم و مناسب برای مکان های خاص مثل بانک، ادارات، شرکت ها و مکان های کم نور است. از جمله گیاهانی است که برای گیاهان کم نور بسیار مناسب است. گیاهی است که موقع کوچک بودن برای روی میز زیبا می باشد ولی به مرور زمان بزرگ شده و ارتفاع می گیرد. فقط نسبت به چند عامل حساس است که باعث میشود برگ ها زرد یا قهوه ای شوند و یا نوم برگ ها دچار سوختگی بشود و ظاهر زشتی پیدا کند اما با نگهداری درست این مشکل حل می شود.

دراسنا کامپکت یکی از بهترین گیاهان برای از بین بردن تری‌کُلُرواتیلن موجود در هواست.

گل دراسنا کامپکت
گل دراسنا کامپکت

شما را با گیاهان تصفیه کننده هوا خانه آشنا کردیم که میتونید از آنها در اتاق خواب و پذیرایی استفاده کنید و علاوه بر زیبایی از اکسیژنی که تولید میکنند هم استفاده کنید، این در بین گیاهان اکسیژن ساز پتوس، آگلونما، اسپاتی فیلوم، نخل اریکا برای کسانی که تازه کار هستند در نگهداری گل و گیاه بسیار مناسب می باشد.