هر آنچه برای تکثیر و نگهداری گل سینگونیوم باید بدانید

تکثیر و نگهداری گل سینگونیوم
تکثیر و نگهداری گل سینگونیوم

معرفی و نگهداری گل سینگونیوم : سلام امیدوارم که حالتون خوب باشه، میخوام گیاهی رو معرفی کنم که خیلی کم توقع هست و میتونه در شرایط نوری خیلی کم رشد خوبی داشته باشه، گزینه بسایر خوبی برای راه پله و جاکفشی هست ولی اگر میخواید که برگهای جذاب و رنگی داشته باشید از نور برای این گیاه غافل نشید. رشد خوبی داره (حتی اگه نور کافی هم بهش نرسه) بهتره برای رشد خوب و شاداب موندن از قیم (تیکه گاه) براش استفاده کنید.

راستی هرس کردن رو از یاد نبرید باعث میشه فرم و شکلی خوبی گیاه شما داشته باشه، بعد از یک توضیح مختصر در خصوص سینگونیوم بریم و شرایط نگهداری و همچننی نحوه تکثیر اونو با هم مرور کنیم و در انتها برخی از مشکلات رایج این گیاه رو هم بررسی میکنیم.

گل سینگوینوم چست و از کجا آمده؟

نام علمی این گیاه Syngonium هست که به شکل sɪŋɡoʊni.əm  تلفظ میشه از خانواده Araceae هست و بومی آمریکای مرکزی می باشد، این گیاه زیبا دارای حدود 36 گونه از گیاهان گلدار در خانواده گلشیپوریان می باشد. سینگونیوم بسیار شبیه به فیلودندرون می باشد که شما میتونید از طریق رنگ برگها تفاوت این دو را متوجه بشید، اگر بخواهیم به شکل گیاه شناسی بررسی کنیم این گیاه دارای برگهای جوان نیزه ای شکل با رگبرگهای زرد و در قسمت زیرین نزدیک به محل اتصال به دمبرگ به صورت دو گوشواره در می باشد.

معرفی سینگونیوم

از این گیاه میتوانید به عنوان گیاه بالارونده هم استفاده کنید ولی همانوطر که گفتیم با هرس برگهای بالایی میتویند گیاه رو مجبور به رشد افقی بکنید و اون فرم دلخواهتون رو بهش بدید.

یکی از ایده های جذاب و فوق العاده استفاده از این گیاه در کاشت های گروهی می باشد، همچنین پیشنهاد میکنم گونه صورتی آن را که فوق العاده دل فریب و جذاب هست را هم برای نگهداری انتخاب کنید.

سینگونیوم صورتی
سینگونیوم صورتی

نیازها و نگهداری سینگونیوم

بطور خلاصه باید گفت که این گیاه به نور متوسط (البته به نور کم هم مقاوم است)، دمای معمول اتاق، آبیاری متوسط، روطبت نسبتا زیاد و خاک سبک برای رشد و شادابی نیاز دارد که در ادامه هر کدام از موارد را مورد بررسی کامل قرار خواهیم داد.

نور مناسب برای گل سینگونیوم

همانوطر که بارها گفته شد این گیاه به کم نوری مقاوم است و جزو گیاهان سایه دوست به حساب می آید ولی نور زیاد و فیلتر شده باعث رشد بسایر خوب و رنگ بندی زیبا در برگها خواهد شد، توجه داشته باشدی که نور زیاد و مستقیم باعث سوختگی برگها میشود. در صورت نور کم باشد برکها کم رنگ خواهند بود.

نحوه آبیاری

این گیاه آبیاری زیاد را دوست ندارد پس بین دو آبیاری اجازه بدی که خاک گلدان به اندازه یک بند انگشت خشک شود و سپس اقدام به آبیاری کنید، به هیچ وجه زمانی برای آبیاری تعیین نکنید چون شرایط نگهداری متفاوت می باشد، با این کار دیگر نیاز نیست که آبیاری را در زمستان کاهش بدید آبیاری زیاد موجب پوسیدگی ریشه و ساقه گیاه شما خواهد شد.

بهترین آبی که میتونید برای این گیاه استفاده کنید آب بدون املاح و هم دای محیط می باشد، برای این کار آب جوشیده را به مدت 24 ساعت در دمای محیط قرار دهید خنک شود.

رطوبت مورد نیاز

اگر میتونید غبارپاشی روزانه رو انجام بدید و یا با استفاده از سنگ ریزه از حالت جزیره ای برای ایجاد روطبت استفاده کنید. ولی با رطوبت معمول که در اتاق هست هم میتونه رشد خوبی داشه باشه، برای غبارپاشی یک نکته بسایر مهم است و اونهم اینه که در زمانی که نور مستقیم به گیاه میخوه به هیچ وجه غبارپاشی نکنید چون باعث ایجاد لکه بر روی برگها خواهد شد.

شرایط مناسب نگهداری سینگوینوم
شرایط مناسب نگهداری
خاک مناسب

خاک سبک رو دوست داره ولی میتونید از ترکیب  پیت و کمپوست استفاده کنید ولی بهترین ترکیب برای این گیاه مقدار کمی خاک باغچه،پیت ماس، پرلیت و مقدار خیلی کمی ماسه است اگر به ترکیب کوکوپیت هم اضافه کنید عالی میشه ولی گونه برگ صورتی آن عاضق خاک اسیدی هست و شما میتونه با اضفه کردن تفاله چای به خاک گلدان و یا اسید هیومیک رنگ برگها را تقویت کنید.

دمای محیط نگهداری سینگوینوم

دمای مناسب برای نگهداری همان دمای اتاق می باشد ولی حداقل دمای در زمستان 15 درجه سانتی گراد و تابستان 21 درجه می باشد ولی گونه صورتی سینگونیوم عاشق هوای سرد می باشد.

کوددهی و تغذیه

این گیاه هم همانند سایر گیاهان برگی باید ماهی یکبار در فصل بهار و تابستان به شکل آبیاری با کودهای تقویتی تغذیه شود شما میتوانید یک گرم از کود را در یک لیتر آب حل کنید و به شکل آبیاری به گیاه بدید. توجه کنید که کوددهی را در زمستان متوقف کنید.

تعویض گلدان و تمیز کردن برگها

هر زمان ریشه از زیر گلدان خارج شد و یا دو سال از تعویض گلدان گذشته بود حتما تعویض گلدان رو انجام بدید و اگر قادر به تعویض گلدان نیستید حتما خاک سطحی گیاه رو با خاک جدید تعویض کنید. به هیچ وجه از مواد شیمیایی برای تمیز کردن و براق کردن گیاه استفاده نکنید ، اگر دوست دارید که گیاه شما براق باشد با استفاده از یک دستمال مرطوب برگها را تمیز کنید.

گل سینگونیوم
گل سینگونیوم

نحوه تکثیر سینگونیوم

تکثیر و قلمه گرفتن از این گیاه کار چندان سختی نیست فقط کافی است که شما در فصل رشد از ساقه هایی که دارای ریشه های هوایی هستند و ساقه ای را انتخاب کنید که حداقل 8 سانتی متر طول داشته باشد و همچنی ساقه باید طوری از گیاه جدا کنید که برش آن دقیقا بر زیر گره باشد و اگر ساقه انتخاب شده دارای برگهای زیاد می باش تمامی آنها را باید از گیاه جدا کرد. سپس قلمه را در ترکیب خاک پرلیت+ پیت ماس+ ماسه+ خاک برگ+ شن بکارید تا ریشه دار بشه.

بعد از ریشه دهی گلدان رو به محلی با نور زیاد و دما خوب منتقل کنید و به هیچ وجه اجازه ندید که خاک گلدان قلمه خشک شود. عمل ریشه دهی بعد از 4 ماه به صورت کامل انجام خواهد شد.

تکثیر سینگونیوم
تکثیر سینگونیوم

مشکلات و بیماری های سینگونویم

یکی از رایج ترین بیماری ها و آفت گل سینگونیوم کنه های قرمز می باشد این آفت در قسمت پشت برگها، تارهایی بسته دیده می شود و باعث زرد شدن و درنهایت ریزش برگها خواهد شد در صورت مشاهده چنین مشکلی حتما گیاه رو با آب به شکل کاملا بشورید. البته میتویند از حشره کش استفاده کنید ولی این گیاه به

مشکلات کمبود نور

اگر ساقه گیاه شما دراز و منحرف میوشد و فاصله بین برگها زیاد هست نشانه کم بودن بسیار زیاد می بشاد پس گلدان رو به مکانی با نوذ زیاد و به دور از نور مستقیم منتقل کنید.

قهوه ای و شکننده شدن برگها

این مشکل ناشی از گرم و خشک بودن محل نگهداری گیاه است اگر دمای محیط بالا است با فراهم کردن روطبت مناسب این مشکل را حل کنید و یا گیاه را به مکانی با دمای کمتر منتقل کنید

قهوه ای شدن حاشه برگها

اگر حاشیه برگهای شما قهوه ای میشود و یا برگها لوله و پژمرده میشود دلایل مختلفی را گیاه شما میتواند داشته باشد : 1- آبیاری خیلی کم هست 2- یا آبیاری زیاده بوده و موجب پوسیدگی ریشه شده 3- دمای محل نگهداری خیلی پایین است. پس شرایط را بررسی کنید و بنابه مورد به حل آن اقدام کنید.

برگها رنگ پریده هستند

این مشکل هم میتونه از نور کم و یا تغذیه نکردن گیاه اتفاق بیوفته بسته به مشکل یا گیاه را به محلی با نور زیاد منتقل کنید و یا گیاه را با کودهای مثل سه بیست تغذیه کنید. ولی اگر برگها رنگ پریده و شفاف هستند حتما گیاه شما از کمبود مواد مغذی رنج میبرد.

چند عکس زیبا از این گیاه دوست داشتنی

سینگونیوم - گل من و تو

سینگونیوم

سینگوینوم

مطالب مرتبط :

گل سروپژیا گیاه آویز بسیار جذاب

بهترین تقسیم بندی گیاهان از نظر کاربرد 

معرفی و نگهداری اسپاتی فیلوم

فروشگاه اینترنتی EIG-SHOP