کاشت فلفل در گلدان و نگهداری آن

کاشت فلفل در گلدان و نگهداری آن
کاشت فلفل در گلدان و نگهداری آن

آموزش کاشت فلفل در گلدان : فلفل سبز یکی از انواع فلفل ها بوده و کاشت و نگهداری آن هم بسیار راحت هستش و با نگهداری اصولی محصول می دهند، فلفل ها انواع زیادی دارند مکزیکی و کبابی و دلمه و روش ها کاشت مخصوص خودشان را دارد، برای کاشت فلفل نیاز به بذر دارید که می توانید از بذر فروشی ها تهیه کنید یا اگر خودتان از قبل فلفل کاشته اید می توانید از فلفل هایی که به رنگ قرمز درآمده اند و تقریبا خشک شده و دانه های رسیده دارند استفاده کنید.

جوانه زنی و کاشت بذر در گلدان

برای کاشت فلفل باید ابتدا بذر ها را بر روی زمین باغچه و یا ظرف شانه تخم مرغ یا ظرف های مخصوص نشاء در درون کمپوست به ضخامت 5 میلی متر بکارید. برای اطمیناندر هر خانه میتوانید حدود سه بذر بکارید و همیشه ظرف را مرطوب نگهدارید تا جوانه ها رشد کنند.

با توجه به فصل و دمای هوا حدود یک تا دو هفته بذر ها جوانه خواهند زد. اگر فصل بهار یا تابستان باشد زودتر جوانه خواهند زد. در صورتی‎ که تمامی بذر جوانه زدند، گیاهان ضعیف ‎تر را از ریشه کنده و دور بیاندازید. وقتی که فلفل رشد کرد، دارای دو جفت برگ خواهد بود، در این زمان می‎ توانید آنها را در گلدان یا در فضای بزرگتر  انتقال دهید. فلفل ها را در عمق 5 تا 10 سانتی متری گلدان بکارید.

بنر گل من و تو
کاشت فلفل در گلدان
کاشت فلفل در گلدان

نگهداری از فلفل سبز

فلفل ها را همیشه به اندازه کافی آب داده و میتوانید در نور مستقیم خورشید هم نگهداری کنید. فلفل همیشه در هوای گرم رشد بهتری خواهد داشت و بهترین فصل برای کاشت تابستان هستش. فلفل ‎های رشد کرده بر روی گیاه اگر در برابر نور شدید آفتاب قرار گیرند احتمال دارد که رنگ خود را از دست دهند

لذا بهتر است که گلدان ‎ها را در زمان حداکثر شدت آفتاب به محل دیگری انتقال داده یا آن ها را کنار گیاهان دیگر بگذارید تا سایه ‎شان بر روی یکدیگر بیافتد. گیاهان فلفل در کل گیاهان قوی‎ ای هستند اما باید از آنها در برابر باد، باران و تگرگ شدید محافظت نمایید. مانند دیگر گیاهانی که در گلدان رشد می ‎دهید، باید دقت کافی جهت زهکشی خوب گلدان داشته باشید

و توجه نمایید که جهت جلوگیری از بروز بیماری، در هنگام آبیاری برگ‎ های فلفل را خیس نکنید. بهترین زمان جهت آبیاری گیاه فلفل صبح اول وقت است. بعد از این ساعت بهترین زمان بعد از ظهر یا شب می ‎باشد. گلدان و یا ظرف حاوی گیاه فلفل را از هر گونه گیاه هرز دیگر پاکسازی کنید. بهتر است که علف ‎های هرز را در مراحل اولیه رشدشان معدوم کنید تا در حین کندنشان از خاک، به فلفل ‎تان آسیبی وارد نشود.

آبیاری فلفل در گلدان

بهترین زمان جهت آبیاری گیاه فلفل صبح اول وقت است. بعد از این ساعت بهترین زمان بعد از ظهر یا شب می ‎باشد. گلدان و یا ظرف حاوی گیاه فلفل را از هر گونه گیاه هرز دیگر پاکسازی کنید. بهتر است که علف ‎های هرز را در مراحل اولیه رشدشان معدوم کنید تا در حین کندنشان از خاک، به فلفل ‎تان آسیبی وارد نشود.

ممکن است که شما مجبور به بستن گیاه به یک جا باشید تا مانع از خم شدن گیاه شوید. گیاهان را با سیمی که ممکن است به ساقه ‎ها صدمه برساند نبندید. همچنین دقت نمایید که آنها را زیاد محکم در جای خود سفت نکنید زیرا ممکن است به گیاه صدمه برساند. بهترین گزینه برای بستن گیاه، استفاده از جوراب شلواری دور انداختنی است.

آموزش کاشت فلفل
آموزش کاشت فلفل

برداشت فلفل

برای برداشت فلفل میتوانید به راحتی بچینید و فلفل را از ساقه جدا کنید. در حین برداشت محصول فلفل بهتر است که از دستکش استفاده نموده و سپس دست‎هایتان را خوب بشورید (در غیر این صورت با برخورد دست با اعضای حساس بدن به شدت احساس سوزش خواهید داشت). ماده‎ ای که باعث تندی فلفل می ‎شود کاپسایسین نام دارد. این ماده پروتئینی است که در تمامی میوه‎ ها وجود دارد اما در اغلب مواقع درهسته آنها متمرکز است.

کاپسایسین قابل انحلال در آب نیست، لذا نوشیدن آب برای از بین بردن سوزن دهان ناشی از تندی فلفل کار بیهوده‎ ای است. در این مواقع بهترین کار برای از بین بردن سوزش دهان نوشیدن شیر و یا تکیلا است (و یا هر نوشیدنی دیگری که دارای مواد چرب و یا الکل باشد). برخلاف ما انسان‎ ها، پرندگان تندی را احساس نمی‎ کنند و لذا در طبیعت در پراکنده شدن بذرهای فلفل مفید هستند.

رنگ سبز فلفل به علت حضور مقادیر بالای کلروفیل در آن ها است.

ویدیو آموزش کاشت فلفل در گلدان

 

اگر سوالی داشتید در قسمت نظرات بیان کنید.

مطالب مرتبط :

چطور سیب زمینی را در گلدان بکاریم؟

روش های ضدعفونی کردن خاک گلدان

کاشت درخت میوه با هسته آن

آموزش کاشت جعفری در خانه