روانشاسی

دلایل اصلی پایین بودن اعتماد به نفس

دلایل پایین بودن اعتماد به نفس
دلایل پایین بودن اعتماد به نفس
331بازدید

دلایل پایین بودن اعتماد به نفس : خیلی از دوستان دوست دارند که ما راهکارهایی ارائه کنیم که چطوری اعتماد به نفس خودشون رو بالا ببرند، ولی من میخوام در این مطلب براتون از پایین بودن اعتماد به نفس بنویسم.میخوام خدمتتون بگم که راههای افزایش اعتماد به نفس رو فراموش کنید، اکثرا ادعایی بیش نیستن. راه دیگه ای رو میخوام اینجا بهتون یاد بدم، اینکه چطور اعتماد به نفس تون رو پودر می کنید.

دلیل پایین بودن اعتماد به نفس

به جمله های زیر خوب دقت کنید :

وای که من همیشه خنگم!
من الان لیسانس دارم ولی هیچی بلد نیستم!
من همیشه گند می زنم!
همه از من موفق تر هستند!
هیچوقت شانس نداشتم!
هیچکی منُ دوست نداره!
هیچکی به من توجه نمی کنه!

اگه خوب به این جملات دقت کنید یه نکته مشترک در همه شون نهفته اس. کلمات لعنتی “همیشه” “همه” “هیچوقت” “هیچکی” این کلمات رو وقتی موقع گفتگو با خودمون به کار ببریم مثل این می مونه که یه کارد دستمون بگیریم و بزنیم وسط قلبمون. مطمئنم حتی یک نفر رو نمی شه پیدا کرد که بعد از چنین حمله ای به خودش، بلافاصله افسردگی به سراغش نیاد. حالا شما فرض کنید که بعضی هامون روزی صدبار این جملات رو به زبون میاریم.

پشت این جملات چیست؟

پشت این جملات بی رحمی و میل به تنبیهی هست که در وجود ما شکل گرفته که نتیجه اش میشه “گفتگوی درونی بیرحمانه”. گفتگو درونی ما با خودمون در واقع تکرارِ گفتگوی والدین مون با ما در گذشته اس، که در حافظه ناهشیار ما ثبت و ضبط شده. ما با خودمون همونطوری دیالوگ می کنیم که با ما دیالوگ کردن. اگه سرد و خشن و منتقد و سختگیر با ما بوده باشن، طبیعتا الان ما هم با خودمون سرد و خشن و منتقد و سختگیر گفتگو خواهیم کرد که در روانشناسی آکادمیک بهش میگن Self-attack.

با هربار خودزنیِ روانی، بیشتر و بیشتر افسرده میشیم، اگه بخوای جلوش رو بگیری راهی نداری جز اینکه به این “مکانیسم مخرب خودسرزنشی مون” آگاه و آگاه تر بشیم. تصمیم بگیریم و برنامه ریزی کنیم که میراث دار اون بخش ناکارآمد و مخرب مادر یا پدرمون با خودمون نباشیم. به جای خودزنی، شما به خودمراقبتی احتیاج دارید. شما به جای یه “جلاد درونی”، به یه “معلم مهربون درونی” احتیاج دارید تا وقتی خطایی از شما می بینه به “همه” وجودتون حمله نکنه، “همه کس” رو به رخ شما نکشه و شما رو به “هیچ” تقلیل نده و برای “همیشه” شما رو یه احمق تصور نکنه. شما معلم درونی مهربونی میخواید که با شما “محترمانه” صحبت کنه، بهتون در شرایط سخت “دلداری” بده و خطاها و تقصیرات تون رو مدام تو سرتون نکوبه و بهتون کمک کنه که راحت از کنارش بگذرید.

موارد پایین بودن اعتماد به نفس

دلیل پایین بودن اعتماد به نفس که در بالا ذکر شد یکی از عوامل اصلی و تعیین کننده به جساب میاد که شما باید تلاش کنید که ابتدا از خودتون برا بالا بردن اعتماد به نفس و معلم شدن برای خودتون شروع کنید ولی برخی دلایل وجود داره که از کودکی با شما اومد تا الان که باید اونهارو بشناسیم و نگذاریم که در آینده برای خودمان و فرزندانمان اتفاق بیوفته

شنیدن بازخوردهای منفی

شاید در کودکی شما به کرارت با این جمله که “هیچ کاری درست انجام نمیدی” وبه رو شدید و این خودش شما رو تبدیل به شخصی میکنه که هیچ تصور مثبتی از خودش نداره، پس سعی کنید برای فرزندان خودتون ارزش گذاشته و کارهاشون رو نه فقط بخاطر نتیجه بله بخاطر تلاشی که می کنند تشویق کنید. اگر اینگونه عمل نکنید آنها دیگر نمی‌توانند به خودشان اعتماد کرده و احساس خوبی داشته باشند؛ به خاطر شکست‌های پی‌درپی احساس شرم میکنند که بسیار دردناک و ناراحت‌کننده است.

دلیل پایین بودن اعتماد به نفس - بازخورد منفی
دلیل پایین بودن اعتماد به نفس – بازخورد منفی
حمایت های بی جا

در مقابل رفتار بالا حمایت بیش از حد والدین از هر کار کودک و فرزند خود این احساس رو به کودک خواهد داد که آمادگی رویارویی با دنیای خشن بیرون را ندارد. و احساس میکند که بدون حمایت خانواده هیچ کاری را نمیتواند انجام دهد و احساس ناتوانی خواهد کرد. و این ناتوانی را به هیچ وجه با خانواده در میان نمیگذارد تا خانواده را ناراحت نکند، احتمال دارد این شرمندگی به حدی برسدکودک شما احساس می کند که نگرش و حمایت پدر و مادر به علت ناتوانی او هست و اعتماد به نفس او کاهش پیدا میکند.

حتما مطالعه کنید
خشنونت غیر کلامی والدین (خشونت خاموش)
حمایت بی جا
حمایت بی جا
دعواهای والدین

یکی دیگر از دلایل پایین بودن اعتماد به نفس میتونه دعوای مداوم و پیوسته والدین در خانه باشد، در اینگونه مواقع ودکان احساس منفی را جذب میکنند.یکی از بدترین رفتارهای که والدین میتوانند در خانه داشته باشند، رفتار نامشخص، آشفته و برخورد غیر معمول پدر و مادر در مقابل کودک است که نتیجه‌ی مشابهی خواهد داشت. کودکی که مکرراً شاهد دعوای بزرگ‌تره هست، این طور فکر می‌کند که شاید او دلیل این دعوا و باعث درد و عذاب پدر و مادرش باشد. این احساس گناه پس از بلوغ هم در فرد باقی خواهد ماند.

دلیل پایین بودن اعتماد به نفس - دعوا والدین
دلیل پایین بودن اعتماد به نفس – دعوا والدین
نظام ارزشی نامناسب

از دیگر دلایل پایین بودن اعتماد به نفس باورهای مذهبی و ارزشی موجود در جامعه می باشد که به شما این احساس رو خواهد داد که شما پیوسته در حال ارتکاب گناه هستید، و همچنین افراد که در کنار شما هستن با این نظام ارزش گذاری به شما بازخوردهای منفی خواهند داد و این برخورد ها و بازخوردها در شما احساس گناه،تناقض و نارضایتی ایحاد خواهد کرد. و همان مسئله اول برای شما پیش خواهد آمد.در اکثر نظام های ارزشی شما دو انتخاب بیشتر ندارید یا خوب هستید یا بد و این در زمان های زیادی شما را دچار سردرگمی، شرمندگی، ناامیدی، به‌هم‌ریختگی و بی‌هویتی میکند و همین اعتماد به نفس شما را پایین خواهد آورد.

ارزش های نا مناسب
ارزش های نا مناسب
حمایت کافی در مقابل زورگویی

دلیل پایین بودن اعتماد به نفس میتواند این باشد که شما هم در خانه و هم در بیرون از خانه وقتی احساس امنیت نکنید، حس ناامید،حس فراموش شدگی و تنفر را داشته باشید میتونه از این دلایل باشه، شما تصور کنید کودک در خانواده ای زندگی میکند که آن خانواده حساس و امن، رویارویی با موقیعت‌های دشوار مانند اذیت و آزار اطرافیان زورگو و بازیابی اعتماد به نفس آسان‌تر است و خیلی زود با آن مقابله میکنند، در این خانواده زندگی کردن چقدر حس آرامش به شما و احساس اعتماد به نفس بالا میده؟

اینگونه افراد دوستی دیگران را لطف تلقی کرده و سایر افراد بی رحم و غیر قابل اعتماد هستند. پس اگر شما یک خانواده ان نداشته باشید فرزندان شما به دشواری زندگی خواهند کرد و زورگویی و قلدری دیگران آنها را اذیت کرده و باعث پایین آمدن اعتماد به نفس آنها خواهد شد.

تاثیرات رسانه ها

یکی از تاثیرات شبکه های اجتماعی و رسانه ها است اینه که همه خود را در اینگونه فضا ها زیبا و آراسته نشان داده و به طور مثال خود را خوش هیکل، زیبا، خوش اخلاق نشان میدهند و بسیاری مردان و زنان چون نمی توانند به آن زیبایی برسند احساس بدی خواهند داشت. و این یعنی به رخ کشیئن کامل نبودن، زیبا نبودن و… در جامعه است و احساس نارضایتی را در بین مردم ترویج می دهند. با افزایش دسترسی رسانه‌ها در میان جوان‌ترها به به مرور کودکان نیز خود را در معرض مقایسه قرار خواهند داد و آفت این نارایتی و کم شدن اعتماد به نفس در آنها هم رخ نشان خواهد داد.

تاثیر رسانه ها
تاثیر رسانه ها

ولی دلایلی که ذکر شد هیچکدام به اندازه خود خوری ، خودزنی و آسیب زندن به خود از دلایل پایین بودن اعتماد به نفس مهم نیست چون ما خود هستیم که باید خودمان را باور کنیم و خودمان را تنبیه نکنیم چون کسی در دنیا به اندازه خود ما ما را دوست ندارد.

مطالب مرتبط :

با خودمون مهربون باشیم

تجربه عشق بخشی از زندگی فرزندان

تاثیر دیدگاه مثبت در زندگی

۲ دیدگاه

ارسال پاسخ