هرآنچه برای نگهداری و تکثیر گل زاموفیلیا باید بدانید

تکثیر و نگهداری گل زاموفیلیا
تکثیر و نگهداری گل زاموفیلیا

معرفی و نگهداری گل زاموفیلیا : سلام به همگی امروز میخوایم در خصوص یکی از مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی که تا حالا دیدید صحبت کنیم انقدر مقاوم هست که میگن کشتن اون خیلی سخت تر از نگهداری اون هست و بهترین گیزنه برای نگهداری در داخل آپارتمان به حساب میاد و خب برای نگهداری از اون باید یک سری شرایط رو فراهم کنید که گیاه رشد خوبی داشته باشه ما در این مطلب به شما نحوه تکثیر زاموفیلیا و همچنین شرایط نگهداری اونو خواهیم گفت پس با ما همراه باشید.

کسانی که در نگهداری گل و گیاه مشکل دارند و یا نور کافی در منزل ندارند حتما از زاموفیلیا شروع کنند.

معرفی زاموفیلیا

این گیاه رو با نام علمی Zamioculcas zamiifolia و نام انگلیسی Zanzibar gem میشناسند و بومی شرق آفریقا هستش این گیاه رو از خانواده ARACEAE  میدونند جالب هستش بدونید که سیستم فتوسنتز منحصر به فردی داره که بهش CAM گفته میشه که مانند کاکتوس ها عمل میکنه، این گیاه رو میشه به راحتی در مکانهایی که نور کم دارند نگهداری کرد در ضمن این گیاه به علت مقاوم بودن در مقابل نور و آبیاری بهش لقب گیاه فوق قوی داده شده است.

زاموفیلیا دارای برگ هایی به شکل پر که طول ساقه گیاه بین 40 الی 60 سانتی متر هم میرسد رنگ برگها سبز تیره با براقیتی زیاد هست و اگر شرایط ایده آل گیاه را فراهم کنید گلهای کوچک زرد رنگ روشن که به قهوه ای یا برنزی مایل هست را میتوانید ببینید.

گل زاموفیلیا
گل زاموفیلیا

 اخطار !! تمام بخش های این گیاه سمی هست پس مراقب بلعیده شدن اون توسط کودکان باشید

نیازها و شرایط نگهداری زاموفیلیا

به طور خلاصه باید گفت که این گیاه به نور و آبیاری متوسط، دمای معمول اتاق و رطوبت 50 درصد نیاز دارد البته خاک با زهکشی مناسب فراموش نشود که در ادامه تمامی موارد را به صورت کامل مورد بررسی قرار خواهیم داد.

نور مناسب برای زاموفیلیا

همانطور که گفتیم از گیاهان مقاوم به نور میباشد ولی خب برای داشتن رشد مطلوب نیاز به روشنایی دارد ، با فراهم کردن شرایط نور مناسب برای این گیاه ساقه های آن به خوبی رشد خواهند کرد و نور کم باعث باریک شدن ساقه ها خواهد شد پس نور متوسط و فیلتر شده را برای گیاه فراهم کنید و از تابش مستقیم نور خورشید مخصوصا در روزهای گرم سال به شدت مواظب باشید چون باعث ایجاد سوختگی در برگها میشود.

دمای مناسب رشد

از نظر دمایی هم این گیاه مقاومت خوبی میتونه نشون بده ولی خب بهترین دمای رشد گیاه بین 22 الی 30 درجه سانتی گراد میباشد که دمای شب رو 22 و دمای روز رو 30 درجه باید گفت اگر دمای روز بیشتر از 26 درجه سانتی گراد میشه حتما غبارپاشی روی برگهای گیاه رو انجام بدین در ضمن در زمان ظهر و زمانی که نور روی برگها میوفته غبارپاشی باعث آسیب به برگها میشه.

معرفی گل زاموفیلیا - گل من و تو

میزان و آبیاری صحیح

گیاه زاموفیلیا به آبیاری کم مقاوم هست و تنها عاملی که میتونه این گیاه رو از پا دربیاره آبیاری زیاد خواهد بود پس در آبیاری اون دقت کافی رو داشته باشید. چون این گیاه در ریشه های خودش (به شکل ساقه هست) آب ذخیره میکنه و آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه و ساقه گیاه خواهد شد. پس بین دو آبیاری اجازه بدین که خاک گلدان کاملا خشک بشه و سپس اقدام به آبیاری کنید در هر نوبت از آبیاری به مقداری گیاه را آب بدین که آب از زیر گدان خارج شود و آب خارج شده را دور بریزید.

توجه داشته باشید که زهکشی گلدان شما باید کاملا مناسب باشد تا مانع جمع شدن آب در خاک گیاه بشه ، پس تا خاک گلدان خشک نشده به گیاه آب ندید.

خاک مناسب زاموفیلیا

این گیاه به همان دلیلی که در بخش آبیاری گفتیم به خاکی با زهکشی بالا نیاز دارد که آب را از خود به خوبی عبور دهید که میتویند از خاک های مخصوص کاکتوس و یا ترکیب خاک برگ + کوکوپیت و پرلایت استفاده کنید در لایه زیرین هم میتونید از شن استفاده کنید.

 

نیازها و شرایط نگهداری زاموفیلیا
نیازها و شرایط نگهداری زاموفیلیا
رطوبت مورد نیاز

رطوبت باعث ایجاد محیطی خوب برای رشد این گیاه خواهد شد ولی به کم بود رطوب بخاطر وجود برگهای واکسی مقاوم می باشد رطوبت معمول برای محیط نگهداری 50 درصد باشد گیاه میتونه رشد خوبی داشته باشه پس سعی کنید با قرار دادن یک تشت پر از آب در کنار گیاه رطوبت اونو تامین کنید البته در روزهای گرم سال هم با غبارپاشی میتونید این نیاز رو برآورده کنید.

کوددهی و تغذیه

این گیاه هم همانند سایر گیاهان آپارتمانی به تغذیه نیاز داره ولی با توجه به تجربه ای که در نگهداری زاموفیلیا داشتم سعی کنید از کودهای فسفر و پتاس بالا برای تغذیه استفاده کنید، توجه داشته باشید که فسفر زیاد باعث رشد ریشه در گیاه خواهد شد و ریزوم های گیاه شما را پرورش خواهد داد و این کار باعث زیاد شدن تعداد برگها در گیاه میشه االبته از کودهای گلدهی مانند 20-20-20 هم میتونید استفاده کنید.

هرس گیاه

اگر میخواهید گیاهی سرحال داشته باشید هرس سالنه را انجام دهید ولی این کار اختیاری هست ولی حتما برگهای زرد شده و سوخته و ساقه هایی که پوسیده را از گیاه جدا کنید تا مشکلات به سایر بخش ها وارد نشود.

گلدهی:

این گیاه خیلی کم به گل میشینه و حتما باید شرایط ایده آل اون رو فراهم کنید تا گیاه در تابستان گلهایی یفید رنگ داشته باشه گلهای اون شبیه دیگر گلهای خانواده ی آراسه به نام اسپادیکس میباشد.

گلدهی زاموفیلیا
گلدهی زاموفیلیا
زمان تعویض گلدان زاموفیلیا

همانوطر که در تمامی مطالب مربوط به نگهداری گل و گیاه آپارتمانی گفتیم هرچقدر که گلدان کوچکتر باشه رشد برگی گیاه زیاد خواهد بود پس بهترین زمان برای تعویض گلدان زمانی خواهد بود که ریشه های گیاه از زیر گلدان خارج شود و سپس با یک گلدانی که فقط 1 سایز اختلاف دارد تعویض شود تا رشد گیاه برای مدت خیلی کوتاهی متوقف شود.این کار رو سعی کنید در ابتدای فصل بهار انجام دهید تا شوک کمتری به گیاه وارد شود.

تعویض گلدان
تعویض گلدان

نحوه تکثیر زاموفیلیا

در مطلبی جداگانه به بررسی نحوه تکثیر زاموفیلیا از طریق برگ پرداختیم که میتونید مشاهده کنید. ولی تکثیر این گیاه میتونه به روش های مختلفی از جمله قلمه برگ و تقسیم ریزوم انجام بشه ولی خب یک ماه تقریبا برای ریشه دهی زمان نیاز خواهد داشت همین امر هم باعث گران بودن این گیاه شده.(حتما در کف گلدان جدید یک قطعه زغال هم قرار بدین)

تکثیر برگ زاموفیلیا
تکثیر برگ زاموفیلیا

 

تکثیر به روش تقسیم ریزوم ها
تکثیر به روش تقسیم ریزوم ها

مشکلات و بیماری های زاموفیلیا

همانوطر که گفتیم این گیاه مشکلات و بیماری های زیادی در نگهداری ندارد ولی خب آبیاری زیاد باعث مرگ آن خواهد شد.

زرد شدن و ریزش برگ

اگر برگهای پایینی زرد و میریزند کاملا طبیعی هست چون با بالا رفتن سن گیاه برگهای پیر خواهند ریخت و اگر زرد شدن و ریزش خیلی زیاد بود مشکل در میزان زیاد آبیاری شما می باشد.

نوک برگها قهوه ای میشود

خشکی بیش از حد محیط نگهداری میتونه موجب این اتفاق باشد رطوبت محیط را بالا ببرید.

قهوه ای شدن برگها

از آبیاری ریاد احتمال قهوه ای شدن برگها وجود دارد پس میزان آبیاری را کاهش دهید.

مطالب مرتبط :

گل های آپارتمانی سایه دوست – زیبا و دوست داشتنی

چگونه یک گیاه مناسب برای خانه انتخاب کنیم؟

مراحل کاشت حسن یوسف از طریق بذر

فروشگاه اینترنتی EIG-SHOP