هرآنچه برای نگهداری حسن یوسف باید بدانید

معرفی و نگهداری حسن یوسف
معرفی و نگهداری حسن یوسف

معرفی و نگهداری حسن یوسف : سلااام خیلی خوشحالم که این مطلب رو از سایت گل من و تو برای خوندن انتخاب کردید ، یکی از گلهایی که شاید توی هر خونه ای پیدا بشه حسن یوسف هست یجورایی دیگه نوستالژی شده برای ما ایرانی ها، این گیاه در گونه های مختلف موجود هست و شما میتونید از همه گلفروشیا اونو تهیه کنید، نگهداری از اون خیلی راحت هست و برای کسانی که دانش کمی در خصوص گل و گیاه دارند میتونند به راحتی ازش مراقبت کنند.

در ادامه به شما شرایط نگهداری و همچنن نیازهای این گیاه زیبا خواهیم پرداخت، فقط ابتدای کار یک نکته رو بگم و اونهم اینه که قاتل حسن یوسف شپشک آردآلو هست که همه رو دیونه میکنه پس با مئ همراه باشید تا در دنیای این گیاه زیبا قدم بزنیم.

معرفی حسن یوسف

نام علمی این گیاه COLEUS BLUMEI هست که از خانواده نعنایان به حساب می آید و بومی مناطق استوایی آفریقا ، آسیا ، استرالیا ، شرق هند ، مجمع الجزایر مالایی ، فیلیپین و جاوااین است. رنگ برگ های جذاب این گیاه آن را از سایر گیاهان آپارتمانی متمایز میکند و دارای 150 گونه مختلف چند ساله و دائمی می باشد. برگ های آن به رنگ های محلوط سفید، سبز، قرمز، زرد و قهوه ای ظاهر میشود.

این گیاه با فراهم شدن شرایط مناسب شروع به گلدهی میکند که گلهای آن به شکل گلهای کوچک آبی رنگ می باشد که شما باید برای رشد بهتر گیاه خود آنها را از گیاه جدا کنید. این گیاه رارای واریته های مختلفی هست که در آنها اندازه برگ و رنگ بسیار متفاوت می باشد. به هیچ وجه در فصول سرد سال خارج از آپارتمان نگهداری نکنید چون باعث از بین رفتن گیاه شما خواهد شد.

یک نکته که باید به اون توجه کنید:

گیاه حسن یوسف دارای رشد بسیار سریع می باشد که برگهای اون پشت سر هم رشد خواهند کرد و خوشه گل دهنده آن در محل مناسب به سرعت ظاهر مى شود که باید جوانه انتهاى این شاخه قطع شود؛ زیرا با قطع آن رشد شاخه هاى فرعى ایجاد مى شود و گلدان حسن یوسف پر شاخه و از نظر تعداد برگ ها، متراکم تر مى گردد.

گلدهی حسن یوسف و قطع آن
گلدهی حسن یوسف و قطع آن

نیازها و نگهداری حسن یوسف

اگر بخواهیم نیازهای این گیاه زیبا را بیان کنیم باید گفت که به نور نسبتا زیاد و فیلتر شده، خاک متوسط (نه سبک و نه سنگین)، آبیاری متوسط ، دمای معمول اتاق و کودهی در فصل رشد نیاز دارد ولی در ادامه به بررسی تمامی این نیازها خواهمی پرداخت.

نور مناسب برای این گیاه

این گیاه به نور زیاد ولی فیلتر شده برای رشد و داشتن برگهای زیبا و پررنگ نیاز دارد، برگهای آن با بالا رفتن درصد دریافت نور تیره تر و زیبا خواهند شد پس با این حال بهترین مکان برای نگهداری این گیاه پشت پنجره جنوبی و با نور فیلتر شده می باشد راستی این گیاه تحمل نور مستقیم را دارد ولی به شرطی که به آرامی گیاه را به مکانی با نور مستقیم منتقل کنید و اگر این کار را به یکباره انجام دهید گیاه دچار شوک خواهد شد.

سعی کنید هنگام ظهر را آبیاری نکنید و یا قطرات آب روی برگها نریزد چون باعث ایجاد لکه و سوختگی برگها خواهد شد.

حسن یوسف - گل من و تو

آبیاری حسن یوسف

این گیاه به آبیاری نسبتا زیاد نیاز دارد و باید خاک گلدان همیشه مرطوب باشد ولی خاک باتلاقی را دوست ندارد پس اولا زهکشی گلدان را چک کنید تا آب در زیر گلدان تجمع نکنید و هنگام آبیاری آب اضافی از زیر گلدان خارج شود، زمانی که سطح خاک خشک شد اقدام به آبیاری کنید فواصل آبیاری را در فصل تابستان خیلی نزدید کنید چون اگر به این گیاه در فصل تابستان آب کم برسد باعث بیحال شدن برگهای آن خواهد شد.

توجه کنید که آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ساقه و زرد شدن برگها خواهد شد، همیشه در آبیاری تمامی گیاهان آپارتمانی دقت لازم را داشته باشید.

رطوبت مورد نیاز

این گیاه رطوبت را دوست دارد و رطوبت 50 الی 70 درصدی را می پسندد برای تامین این روطبت میتوانید از حالت جزیره ای و یا اسپری آب روی برگهای آن استفاده کنید، غبارپاشی در فصل تابستان بسایر مناسب هست ولی این عمل را هنگام ظهر انجام ندهید.

بیحال شدن برگهای حسن یوسف
بیحال شدن برگهای حسن یوسف
خاک مناسب

بهترین خاک برای رشد و کاشت حسن یوسف ترکیبی از خاک باغچه + ماسه +خاک برگ می باشد که به درصد مساوی از هر کدام باید مخلوط شود.

تغذیه و کوددهی

شما میتوانید این گیاه در فصول گرم سال که فصل رشد گیاه است با کودهای گیاهان رینتی و کامل تغذیه کنید به این شکل که 3 گرم از کود را در یک لیتر آب حل کنید و هر دو هفته یکبار به شکل آبیاری به گیاه بدهید این عمل را میتوانید تا اواخر مهرماه انجام دهید.

نحوه قلمه زدن و تکثیر حسن یوسف

شما میتوانید گیاه حسن یوسف را به راحتی و با روش قلمه زدن تکثیر کنید که ما در مطلبی جداگانه نحوه قلمه زدن و ریشه دار کردن حسن یوسف را آموزش داده ایم ولی اگر بخواهم به شکل خلاصه براتون توضیح بدیم به این شکل هست که  :گیاه حسن یوسف با دو روش قلم‌زدن مستقیم و ریشه‌دهی در آب، تکثیر میکنند. از اواسط تابستان تا اواخر پاییز قلمه‌های انتهایی ساقه را به اندازه ۵ تا ۸ سانتیمتر از گیاه برش بزنید سعی کنید آسیبی به قلمه ها هنگام برش وارد نشود.

سپس میتوانید قلمه های حاصل را در پودر هورمون ریشه‌زایی فرو کنید تا درصد موفقیت بالا رود ولی این کار واجب نیست. سپس قلمه‌ها را در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر، که حاوی خاک کمپوست می باشد قرار دهید و در دمای ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد و نور مناسب نگاه دارید.مراقب باشید که به هیچ وجه گلدان خشک نشود و همیشه رطوبت نسبی داشته باشد.

قلمه‌ها بعد از ۱۰ تا ۱۴ روز از تابش مستقیم خورشید قرار دهید. زمانی که قلمه‌ها ریشه داد آنها را بیرون آورده و در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر حاوی کمپوست با پایه پیت قرا دهید. باید دقت کنید که ریشه‌ها شکسته یا کنده نشود.

گل حسن یوسف
گل حسن یوسف

مشکلات و بیماری های گیاه حسن یوسف

گیاه حسن یوسف یک قاتل خصوصی دارد که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت ولی برخی مشکلات در نگهداری به وجود می آید که سعی کردیم مهمترین آنها را با راه حل برای شما بیان کنیم.

قاتل گیاه حسن یوسف شپشک آرد آلو

شپشک آردآلو یکی از رایج ترین آفتهای حسن یوسف است که اکثر شما هم با این موجود سرو کار داشتید ، شپشک به هر محلی که بتواند حمله میکند و از شیره ی گیاهی در محل اتصال برگ با ساقه تغذیه می کند، لذا همیشه شپشک های سر سخت را در اطراف محل اتصال برگها به ساقه ها در گیاهان زینتی مشاهده میکنید. در ضمن این آفت پنبه ای شکل، ضمن تغذیه از شیره گیاه با ترشحاتی سفید رنگ، خودش را در برابر سموم محافظت میکند. توصیه کارشناسان گیاه شناسی عدم استفاده از سم علی الخصوص برای گیاهان زینتی داخل منازل است.

شپشک آردآلو
شپشک آردآلو

چراکه سموم علاوه بر آلودگی، آفات را مقاوم تر و سر سخت تر از قبل می کنند بنابراین هم اکنون دست به کار شوید و با یک گوش پاکن آغشته به محلول آب و صابون محلهای سفید رنگ را پاک کنید. میتوانید با یک اسپری آب پاش و مخلوط آب و روغن ولک این کار را انجام دهید. مطمئن باشید اگر آفت در مراحل اولیه خودش باشد شما بخوبی آن را کنترل نموده اید. اما اگر آفت به کلیه ساقه ها و برگها سرایت کرده باشد تنها راه قطع ساقه های آلوده و قلمه زنی از بخشهای سالم است.

نکته دیگر آنکه اگر اصرار بر استفاده از سموم  دارید میتوانید از سم دیازینون با نسبتهایی که بر روی آن توصیه شده است و یا سم مالاتیون ( ۲ سی سی در ۱ لیتر آب ) استفاده کنید. شپشکها حشراتی سرسخت هستند پس برای مبارزه با آنها صبور باشید و اول از همه به سراغ استفاده از سموم نروید.

زرد و قهوه ای شدن برگ حسن یوسف

عوامل فیزیک مثل مالش به دست یا در معرض رفت و آمد بودن، یا حمله آفاتی مانند حلزونها و لاروهای پروانه‌ها و سوسکها و … میتوانند از عوامل سوزاخ شدن برگ ها و قهوه ای شدن برگها و ریزش اونها باشه.

زرد شدن برگها علل متعددی میتواند داشته باشد.ابیاری بیش از حد.نامناسب بودن وضعیت زهکش وجمع شدن اب در زیر گلدانی،وضعیت نامناسب خاک وعدم تغذیه گیاه،ابیاری با اب حاوی کلر وفلوراید،وجود افت و…شما باید علت را بیابید.با انگشت خاک را چک کنید در صورتی که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنید.در هر نوبت ابدهی گیاه را سیراب کنید .مقداری به گیاه اب بدهید که تمام خاک را در بربگیرد وفقط مقدار اندکی از سوراخهای انتهایی گلدان خارج گردد(این مقدار را با تجربه میتوانید به دست اورید.

سوختگی برگ حسن یوسف

سوخته شدن نوک برگها معمولا در اثر کمبود رطوبت هوا. کمبود آبیاری.نور وگرمای زیادوگاهاوجود افت وبیماری اتفاق می‌افته.
اگر حاشیه‌ها برگ حسن یوسف زرد و قهوه‌ای رنگ شده‌اند عولامل زیادی مانند افراط و تفریط (بیش بود و کمبود) در آبیاری زیاد و یا کم بودن نور عامل آن هستند.

برگ های زیبا
برگ های زیبا
ساقه های ضعیف و برگ کم رنگ

اگر گلدان حسن یوسف ساقه هایی ضعیف با برگ های کمرنگ و اویزان و کوچک داشته باشد میتواند علت آن نور کم ،آبیاری زیاد و کمبود مواد غذایی باشد ،شما باید گلدان را در نور گیر ترین قسمت منزل قرار دهید ،یک یا دو ساعت در روز نیز نور مستقیم به گیاه برسد تا برگ ها خوش رنگ تر شوند البته اگر قبلا در شرایط نوری کمتری بوده باید به تدریج نور را افزایش دهید تا برگ ها آفتاب سوخته نشوند.

در فاصله دو آبیاری نیز سطح خاک باید رطوبت کمی داشته باشد قبل از آبیاری با انگش خاک را لمس کنید اگر رطوبت کمی حس کردید و خاک به دست شما نمی چسبید یعنی زمان آبیاری فرا رسیده .تا بهار هر یک ماه یکبار با کود کامل مخصوص گیاهان آپارتمانی گیاهتان را تقویت کنید در بهار خاک را عوض کنید ،ساقه های گیاه که بیش از اندازه رشد کرده اند را هرس و در کنار گیاه اصلی بکارید تا پرپشت تر شود و هر دو تاسه هفته یکبار نیز با کود تقویتش کنید .

اصولاً نور مستقیم آفتاب برای گیاهان آپارتمانی، مخصوصاً برگ‌های تازه جوانه‌زده مضر است و نباید نور آفتاب مستقیماً از پشت شیشه پنجره به آنها بتاید. بهتر است نور از پرده کرکره ای نیمه‌ باز و یا پرده توری عبور نموده و به اصطلاح فیلتر شده باشد. نور مستقیم تند نیز باعث پژمردگی و تجزیه رنگ برگها در گونه های زینتی می گردد.که حسن یوسف نیز جزو این گونه از گیاهان می باشد.

مطالب مرتبط :

مراحل کاشت حسن یوسف از طریق بذر

گل حسن یوسف چرا پژمرده میشه؟

تکثیر گیاهان از طریق برگ | ریشه دار کردن برگ گیاهان