گل و گیاهگل و گیاه آپارتمانیمعرفی گل و گیاه

معرفی و راهنمای نگهداری گل حسن یوسف

گل حسن یوسف - گل من و تو
1.65Kبازدید

سلام میکنم به دوستان خوبم در گل من و تو امروز میخوام در مورد یک گلی مقاله قرار بدم که میدونم همتون میشناسید و در اکثر خونه ها پیدا میشه یجوارایی گل نوستالژی محسوب میشه برای ما ایرانی ها و با داشتن کمترین دانش میتونیم از این گل نگهداری کنیم و فقط یدونه بدی و آفت داره اونم بهتون در ادامه معرفی میکنم که قاتل این گل هس:) خب زیاد توضیحات اضافه ندم و بریم سراغ معرفی این گل یعنی حسن یوسف.

پیشنهاد میکنم بخش آخر این مطلب رو حتما بخونید و از مشکلات و راه حل های آن مطلع بشید.

گل حسن یوسف

این گیاه، گیاه زینتى از تیره نعناع است و تولید آن در ایران از دیر باز آغاز شده است. رنگ آمیزى برگ هاى حسن یوسف با زیبایى و تنوع ویژه اى که داراست، آن را از هر گیاه دیگرى متمایز مى کند، این جنس داری ۱۵۰ گونه از گیاهان همیشه سبز چند ساله یا دائمی است. این گونه بومی جاوا بوده ارتفاع آن به بیش از ۴۰ سانتی‌متر و گسترش آن نیز به بیش از ۲۵ سانتی‌متر می رسد این گیاه درسته دائمی است ولی هنگام فصول سرد اگر خارج از گلخانه یا آپارتمان نگاه داری شوند از بین خواهند رفت.

برگهای زیبایی ان به رنگ‌های مخلوط قرمز، سفید، سبز، زرد و قهوه‌ای دیده می‌شود. برای این که یک گیاه بوته‌ای از این گونه به دست آوریم گل‌های کوچک و آبی‌رنگ آن را باید هنگام ظهور پنسمان یا قطع کرد. در ضمن این گونه دارای واریته‌های بسیاری است که هر کدام دارای برگ‌هایی به رنگ‌ها یا مخلوطی از رنگ‌های مختلف می‌باشد.

یک نکته که باید به اون توجه کنید:

این گیاه بسیار پر رشد است و برگ هاى آن پشت سر هم رشد مى کنند و خوشه گل دهنده آن در محل مناسب به سرعت ظاهر مى شود که باید جوانه انتهاى این شاخه قطع شود؛ زیرا با قطع آن رشد شاخه هاى فرعى ایجاد مى شود و گلدان حسن یوسف پر شاخه و از نظر تعداد برگ ها، متراکم تر مى گردد.

حسن یوسف _ گل من و تو

از گیاهان برگساره ای و دائمی می باشد که دارای برگ هایی با برگ های متنوع ابلق ( سبز، زرد، قرمز، خرمائی و سفید ) و یا رنگ یکنواخت حنائی و قرمز دیده می شود. گلهای کوچک آبی و سفید آن زینتی نیستند و برای اینکه بوته قوی و انبوه شود باید با دو انگشت گلها را قبل از رسیدن چید.

نور برای حسن یوسف

نور در بروز رنگ ها موثر است. و در آپارتمان بعلت کمبود نور برگها کم رنگ و ساقه ها بلند می شود بهتر است گلدانها را نزدیک پنجره جنوبی آپارتمان قرار داد. این گیاه را میتوان در حیاط منزل در باغچه در محل نسبتأ سایه آفتاب کاشت . برای اینکه گیاه بزرگتری بدست آوریم میتوان آنرا همیشه به گلدان بزرگتری انتقال داد و شاخه های انتهائی آنرا برای تقویت شاخه های جانبی هرس کرد.

حسن یوسف به نور زیاد، گرمای زیاد، آبیاری فراوان، رطوبت هوای ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد

در تابستان، این گیاه پشت به نور مستقیم آفتاب حساس است، پس در منزل باید در نقطه اى قرار داده شود که نور به طور مستقیم و شدید به آن نتابد و یا اگر در باغچه و حیاط خانه نگه دارى مى شود، مى توان آن را زیر سایه سایر درختان باغچه قرار داد تا از تابش مستقیم نور آفتاب بر حذر باشد.

حسن یوسف - گل من و تو

کود

کود مورد نیاز حسن یوسف را می‌توان به میزان ۳ گرم در لیتر، هر دو هفته یکبار، از فروردین تا مهرماه، مورد استفاده قرار داد.

خاک

مخلوطی از خاک باغچه، خاکبرگ و ماسه، خاک مناسب رشد این گیاه است.

براى این که رنگ برگ هاى گیاه ثابت باشد و گیاه شاداب به نظر برسد، نباید در محیط سایه دار قرار بگیرد، بلکه باید محیط نگه دارى این گیاه روشن باشد تا گیاه سالم بماند (نه آفتاب مستقیم و نه سایه کامل) گیاه حسن یوسف با دو روش قلم‌زدن مستقیم و ریشه‌دهی در آب، تکثیر می شود. از اواسط تابستان تا اواخر پاییز قلمه‌های انتهایی ساقه را به اندازه ۵ تا ۸ سانتیمتر، به آرامی جدا کنید، ساقه‌های نازک و گوشتی قلمه را فشار ندهید.

می‌توانید از پودر هورمون ریشه‌زایی استفاده کنید، اگرچه خیلی هم لازم نیست. سپس قلمه‌ها را در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر، حاوی کمپوست گلدانی قرار دهید . در دمای ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد و نور مناسب نگاه دارید.مراقب باشید که هرگز خاک گلدان خشک نشود. قلمه‌ها بعد از ۱۰ تا ۱۴ روز از تابش مستقیم خورشید قرار دهید. زمانی که قلمه‌ها ریشه داد آنها را بیرون آورده و در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر حاوی کمپوست با پایه پیت قرا دهید. باید دقت کنید که ریشه‌ها شکسته یا کنده نشود.

حتما مطالعه کنید
آموزش کامل قلمه زدن و تکثیر بنجامین تصویری

مشکلات و نگهداری حسن یوسف

 

شپشک آردآلو

شپشک آردآلو یکی از رایج ترین آفتهای حسن یوسف است که اکثر شما هم با این موجود سرو کار داشتید  شپشک به هر محلی که بتواند حمله میکند و از شیره ی گیاهی در محل اتصال برگ با ساقه تغذیه می کند، لذا همیشه شپشک های سر سخت را در اطراف محل اتصال برگها به ساقه ها در گیاهان زینتی مشاهده میکنید. در ضمن این آفت پنبه ای شکل، ضمن تغذیه از شیره گیاه با ترشحاتی سفید رنگ، خودش را در برابر سموم محافظت میکند. توصیه کارشناسان گیاه شناسی عدم استفاده از سم علی الخصوص برای گیاهان زینتی داخل منازل است.

شپشک آردآلو

چراکه سموم علاوه بر آلودگی، آفات را مقاوم تر و سر سخت تر از قبل می کنند بنابراین هم اکنون دست به کار شوید و با یک گوش پاکن آغشته به محلول آب و صابون محلهای سفید رنگ را پاک کنید. میتوانید با یک اسپری آب پاش و مخلوط آب و روغن ولک این کار را انجام دهید. مطمئن باشید اگر آفت در مراحل اولیه خودش باشد شما بخوبی آن را کنترل نموده اید. اما اگر آفت به کلیه ساقه ها و برگها سرایت کرده باشد تنها راه قطع ساقه های آلوده و قلمه زنی از بخشهای سالم است.

نکته دیگر آنکه اگر اصرار بر استفاده از سموم  دارید میتوانید از سم دیازینون با نسبتهایی که بر روی آن توصیه شده است و یا سم مالاتیون ( ۲ سی سی در ۱ لیتر آب ) استفاده کنید. شپشکها حشراتی سرسخت هستند پس برای مبارزه با آنها صبور باشید و اول از همه به سراغ استفاده از سموم نروید.

زرد و قهوه ای شدن برگ حسن یوسف

عوامل فیزیک مثل مالش به دست یا در معرض رفت و آمد بودن، یا حمله آفاتی مانند حلزونها و لاروهای پروانه‌ها و سوسکها و … میتوانند از عوامل سوزاخ شدن برگ ها و قهوه ای شدن برگها و ریزش اونها باشه.

زرد شدن برگها علل متعددی میتواند داشته باشد.ابیاری بیش از حد.نامناسب بودن وضعیت زهکش وجمع شدن اب در زیر گلدانی،وضعیت نامناسب خاک وعدم تغذیه گیاه،ابیاری با اب حاوی کلر وفلوراید،وجود افت و…شما باید علت را بیابید.با انگشت خاک را چک کنید در صورتی که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنید.در هر نوبت ابدهی گیاه را سیراب کنید .مقداری به گیاه اب بدهید که تمام خاک را در بربگیرد وفقط مقدار اندکی از سوراخهای انتهایی گلدان خارج گردد(این مقدار را با تجربه میتوانید به دست اورید.

سوختگی برگ حسن یوسف

سوخته شدن نوک برگها معمولا در اثر کمبود رطوبت هوا. کمبود آبیاری.نور وگرمای زیادوگاهاوجود افت وبیماری اتفاق می‌افته.
اگر حاشیه‌ها برگ حسن یوسف زرد و قهوه‌ای رنگ شده‌اند عولامل زیادی مانند افراط و تفریط (بیش بود و کمبود) در آبیاری زیاد و یا کم بودن نور عامل آن هستند.

ساقه های ضعیف و برگ کم رنگ

اگر گلدان حسن یوسف ساقه هایی ضعیف با برگ های کمرنگ و اویزان و کوچک داشته باشد میتواند علت آن نور کم ،آبیاری زیاد و کمبود مواد غذایی باشد ،شما باید گلدان را در نور گیر ترین قسمت منزل قرار دهید ،یک یا دو ساعت در روز نیز نور مستقیم به گیاه برسد تا برگ ها خوش رنگ تر شوند البته اگر قبلا در شرایط نوری کمتری بوده باید به تدریج نور را افزایش دهید تا برگ ها آفتاب سوخته نشوند.

در فاصله دو آبیاری نیز سطح خاک باید رطوبت کمی داشته باشد قبل از آبیاری با انگش خاک را لمس کنید اگر رطوبت کمی حس کردید و خاک به دست شما نمی چسبید یعنی زمان آبیاری فرا رسیده .تا بهار هر یک ماه یکبار با کود کامل مخصوص گیاهان آپارتمانی گیاهتان را تقویت کنید در بهار خاک را عوض کنید ،ساقه های گیاه که بیش از اندازه رشد کرده اند را هرس و در کنار گیاه اصلی بکارید تا پرپشت تر شود و هر دو تاسه هفته یکبار نیز با کود تقویتش کنید .

اصولاً نور مستقیم آفتاب برای گیاهان آپارتمانی، مخصوصاً برگ‌های تازه جوانه‌زده مضر است و نباید نور آفتاب مستقیماً از پشت شیشه پنجره به آنها بتاید. بهتر است نور از پرده کرکره ای نیمه‌ باز و یا پرده توری عبور نموده و به اصطلاح فیلتر شده باشد. نور مستقیم تند نیز باعث پژمردگی و تجزیه رنگ برگها در گونه های زینتی می گردد.که حسن یوسف نیز جزو این گونه از گیاهان می باشد.

منبع : سایت گل من و تو - کانال گل من و تو

اینستاگرام گل من و تو

۳ دیدگاه

ارسال پاسخ